10 minūtes slavas

„10 minūtes slavas”

Jauno dramaturgu lasījumi

 

Nevalstiskajā teātrī Dirty Deal Teatro katra mēneša pirmajā trešdienā notiks jauno dramaturgu un režisoru lasījumi „10 minūtes slavas”. Projekts norisinās sadarbībā ar Latvijas Dramaturgu ģildi un Valsts Kultūrkapitāla fondu. Šajos pasākumos dramaturgi varēs iepazīstināt plašāku auditoriju ar sevi un savu radīšanas procesā esošo lugu, tā teikt, „izlikt sevi apskatei” pirmo reizi uz skatuves (lai gan daži dramaturgi, kas piedalās, ir guvuši zināmus panākumus un pieredzi), dalīties savos iespaidos, secinājumos un kreativitātē ar klausītājiem, veidojot reālus dialogus ar skatītājiem, uzklausot ieteikumus, kā labāk būtu atspoguļot tēlus vai, tieši otrādi, norādīt sīkās nepilnības un veidus, kā tās novērst, kā arī sacensties par galveno balvu – sava darba iestudējumu Dirty Deal Teatro. Lasījumu sērija ir sākusies 2011. gada decembrī un turpināsies līdz pat 2012. gada jūnijam, kad paredzēts lielais fināls, kurā piedalīsies un savā starpā sacentīsies iepriekšējo raundu uzvarētāji.

Par šāda pasākuma eksistenci uzzināju, sekojot teātra twitter kontam, kā arī vēlāk tā mājaslapā. Pati personīgi apmeklēju janvāra lasījumu, kurā uzstājās Justīne Kļava, Latvijas mērogā nelielu slavu ieguvušais jaunais režisors Rūdolfs Miķelsons, kā arī aktiera un kinorežisora duets Kristians Kareļins (arī solists atraktīvajā rokgrupā „Gapoljeri”) un Ivars Tontegode (par īsmetrāžas spēlfilmu „Apsēstība” ir saņēmis Lielo Kristapu). Pasākuma rīkotāji bija patīkami pārsteigti par lielo apmeklētāju skaitu – nelielajā zālē bija ieradušies 74 interesenti. Kā pirmā uzstājās Justīne, kas lasīja universitātē uzdotā viņas kursa darba interpretāciju savā skatījumā par specifiska rakstura pusmūža sievieti Anitu un viņas vienaldzīgā dēla draudzeni. Uztraukums un diskomforts iesnu dēļ neļāva Justīnei pilnībā atbrīvoties un uzrunāt skatītājus, tāpēc atstātais iespaids bija diezgan blāvs. Kā nākošais uzstājās Rūdolfs Miķelsons, kura harizma, īpatnējais runas stils un acīmredzamās sava veida ģeniālisma pazīmes acumirklī aizrāva visus klātesošos, tai skaitā arī mani. Viņš lasīja savas nākamās filmas scenāriju par mazpilsētas jauniešiem un viņu dzīves drāmām ar negaidītiem pavērsieniem. Atmosfēra zālē bija lieliska. Kā noslēdzošie uzstājās jau augstāk minētais duets, lasot Ivara iecerētās lugas scenāriju, kuru caurvija bībeliskais motīvs, bet, ironiski izvēloties tēlu vārdus ļoti līdzīgus pašreizējās Latvijas politikas un autoritāšu elites personu vārdiem, novirzīja senseno stāstu uz mūsdienām un modernajām problēmām. Lasītais fragments bija psiholoģiski smags un vērtīgs, kas radīja iespaidu, ka visa luga kopumā uz lielās skatuves varētu būt kas varens un atmiņā paliekošs. Pasākuma izskaņā skatītājiem vajadzēja balsot, kurš, viņuprāt, ir bijis vislabākais, pelnījis vakara balvu piecdesmit latus, kā arī pelnījis tikt tālāk uz finālu. Skatītāji balsoja un nolēma, ka tas būs ekstravagantais Rūdolfs Miķelsons.

Es šāda veida projektus vērtēju pozitīvi, jo tie dod iespēju cilvēkiem darboties radoši, kā arī tas var būt pavērsiena punkts kāda vēl nezināma vai zināma dramaturga karjerā. Noteikti apmeklēšu arī nākamos lasījumus līdz pat jūnijam, bet tuvākais norisināsies ?. martā XX:XX Dirty Deal Teatro telpās, kuras atrodas radošā Spīķeru kvartāla teritorijā, Maskavas ielā 12 k-2, blakus augstas klases restorānam „Kitchen”.

Resursi internetā :

http://www.youtube.com/watch?v=4MoRKxvbkwg&feature=related  (1. lasījums, decembris)

http://www.youtube.com/watch?v=5Ya1VbkbPQY&feature=related    (2. lasījums, janvāris)

Autore: Linda Kuzņecova

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!