Nākamā gada budžets – pārdomāts un atbildīgs

Trešdien, 30. septembrī, finanšu ministrs Jānis Reirs Saeimā iesniedza Finanšu ministrijas sagatavoto un valdības apstiprināto likumprojektu par 2016. gada valsts budžetu kopā ar 24 pavadošo likumprojektu paketi, kā arī likumprojektu par vidējā termiņa budžeta ietvaru 2016. – 2018. gadam.

“Šis budžets ir pārdomāts un atbildīgs budžets, kas ļaus nodrošināt galveno prioritāti – mūsu valsts ārējo un iekšējo drošību. Neskatoties uz izaicinājumiem, ko rada ekonomiskā un ģeopolitiskā situācija, valdībai ir izdevies novērst gan negatīvo fiskālo telpu, gan rast papildu līdzekļus prioritārajām jomām. Vienlaikus esam ievērojuši fiskālās disciplīnas nosacījumus,” nododot nākamā gada budžetu Saeimas priekšsēdētājai un Budžeta komisijas priekšsēdētājam, norādīja Finanšu ministrs Jānis Reirs.

Starp prioritārajām jomām ir veselības aprūpe, kurai 2016. gada budžetā plānoti papildu līdzekļi. Tāpat finansējuma pieaugums par 6% pret šo gadu ir paredzēts profesionālajai izglītībai, par 10% zinātnei un par 18% sportam. Papildu līdzekļi tiks nodrošināti arī pašvaldību autoceļu uzturēšanai virs 8% un Valsts Kultūrkapitāla fondam virs 18%.

Kā norādīja ministrs, valdība būtisku darbu veikusi, lai budžeta projektā iekļautu priekšlikumus arī iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzības mazināšanai un tādējādi uzlabotu finanšu situāciju iedzīvotājiem ar zemākām algām. Minimālā alga un neapliekamais minimums nākamgad pieaugs par 10 eiro, tiks ieviests diferencētais neapliekamais minimums. Savukārt, lai nodokļu slogs būtu līdzvērtīgs visiem nodokļu maksātājiem, tiks ieviests solidaritātes nodoklis.

Svarīgi, ka šis budžets joprojām spēs Latviju noturēt strauji augošo Eiropas Savienības un eirozonas ekonomiku vidū.

Nākamā gada valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi tiek plānoti 7,368 miljardu eiro apmērā jeb par 114,215 miljoniem vairāk, nekā plānots 2015. gadā. Savukārt izdevumi – 7,655 miljardi eiro jeb par 183,193 miljoniem eiro vairāk nekā šogad. Pieļaujamais valsts budžeta deficīta līmenis ir 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Plānots, ka aizsardzības nozares finansējums nākamgad būs 1,4% no IKP, 1,7% no IKP 2017.gadā, sasniedzot 2% no IKP jau 2018. gadā.

Prognozētā ekonomikas izaugsme 2016. gadā ir 3,0% no IKP. Savukārt 2017. un 2018. gadā Latvijas izaugsme paātrināsies līdz 3,6% gadā. Budžeta deficīts 2016. un 2017 gadā paredzēts 1% apmērā no IKP, bet 2018.gadā 0,8% no IKP.

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!