”Cilvēkam vajag suni” ..un labu grāmatu

20. decembris ir latviešu rakstnieces Regīnas Ezeras dzimšanas diena. Rakstniece, kuras dzimtas uzvārds ir Šamreto, dzimusi 1930. gadā, Rīgā. Regīna Ezera mācījusies žurnālistiku un savu rakstnieces karjeru sākusi laikrakstā ”Pionieris” un izdevniecībā ”Bērnība”.

Rakstniecei ir trīs meitas, kuras atceras mammu kā tuvu dvēseles draugu, lielisku pavāru un gudru sievieti. Viņas interesēs vienmēr ir bijusi valodniecība, literatūra un dabas zinības. Iespējams, tāpēc, apvienojot visas šīs tēmas, viens no viņas veiksmīgākajiem literārajiem žanriem ir bijušas zooloģiskās noveles, kurās dzīvnieki ir apveltīti ar izteikti cilvēcīgām īpašībām, bet cilvēki reizēm ar dzīvnieciskām. Šīs noveles ir apkopotas  krājumos ”Cilvēkam vajag suni” (1975), ”Slazds” (1979) un ”Princeses fenomens” (1985).

Otrs spilgtais viņas daiļrades žanrs ir romāns, kas ir nepārspējams ar valodas bagātību un psiholoģiski spēcīgu dvēseles pārdzīvojumu attēlojumiem. Turklāt, rakstniece ļoti smalki izjūt vides nianses, kas darbos ļauj radīt īpašu noskaņu. Šķiet, ka, lasot viņas darbus, atmosfēru var sajust pat fiziski. Viens no šādiem darbiem, arī viens no viņas slavenākajiem darbiem, ir romāns ”Aka”, pēc kura motīviem 1976. gadā tika uzņemta filma ”Ezera sonāte”. Tajā parādās visa cilvēka spilgto un slēpto emociju gamma, no iekāres un dziļa psiholoģiska pārdzīvojuma līdz traģikomiskajam citātam par ‘bankratu’.

Regīna Ezera ir viena no spilgtākajām latviešu literatūras pārstāvēm, kas savos tēlos radījusi tik izteiktu cilvēcību, ka teju katrs viņas daiļradē var atrast to, kas spēj ‘aizķert’ līdz dvēseles dziļumiem.

Foto: flickr.com/photos/lonfong/

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!