Esperanto diena – kas tas ir?

”Saluton! Mi amas vin!” jeb ”Sveiks! Es tevi mīlu!” Parasti šīs divas frāzes ir pirmās, ko cilvēki iemācās, saskaroties ar jaunu valodu. Šie divi izteicieni ir slavenajā esperanto valodā, kas ir populārākā mākslīgi radītā valoda pasaulē. Šodiena, 15.decembris ir starptautiskā esperanto diena, tādēļ par to ir jāuzzina
kaut kas vairāk.

Vispirms par tās radītāju, ārstu Ludviku Zāmenhofu. Zāmenhofs dzimis 1859.gada 15.decembrī, tagadējās Polijas teritorijā. Patiesībā, pirmo grāmatu par esperanto viņš publiski parādīja saviem draugiem savā deviņpadsmitās dzimšanas dienas ballītē, parakstījies ar pseidonīmu Doktor Esperanto jeb, aptuveni tulkojot, Cerību pilnais ārsts. Tā radās valodas nosaukums, gandrīz kā ‘cerību valoda’.

Zāmenhofa cerības, strādājot pie šīs mākslīgās valodas, bija saistītas ar to, lai veicinātu starpkultūru komunikāciju. Viņš vēlējās radīt valodu, kas būtu politiski neatkarīga un nojauktu robežas starp valstīm un ļautu cilvēkiem komunicēt, neatkarīgi no etniskās piederības vai izcelsmes valsts. Vēl Zāmenhofs cerēja, ka Esperanto glābs ‘mazās’ valodas no izmiršanas, neļaujot ‘lielajām’ valodām dominēt. Tā kā esperanto ir mākslīgi konstruēta ar ideju sasniegt pēc iespējas plašāku lietotāju skaitu visā pasaulē, to iemācīties ir diezgan viegli. Vismaz tā apgalvo zinātāji. Lai arī kā ar to mācīšanos, esperanto šobrīd ir diezgan populāra, jo tajā brīvi sarunājas aptuveni 2 miljoni pasaules iedzīvotāju. Jāņem vērā arī tas, ka daži vecāki savām atvasēm sāk mācīt esperanto kā pirmo valodu, tas nozīmē, ka šobrīd vismaz pāris tūkstošiem iedzīvotāju pasaulē esperanto ir dzimtā valoda. Šai valodai ir ļoti nopietna mācību literatūras bāze, kas atvieglo tās apgūšanu. Arī tās kultūra ir ļoti bagāta, tā ietver gan literatūru, un laikrakstus, gan mūziku, kino, teātri, gan arī darbus Braila rakstā.

Lai gan vēl nevienā pasaules valstī esperanto nav atzīta par oficiālo valodu, tai ir gan sava himna, gan karogs. Starp esperanto runātājiem ir vairāki Nobela prēmijas laureāti, un šo valodu atzīst arī UNESCO pasaules mantojuma fonds. Tāpēc, ja ir interese, sāc mācīties šo vienkāršo un unikālo valodu. Valodu bez robežām.

Foto: flickr.com/photos/wackystuff

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!