Krāsu un smaržu kokteilis – Lima

Ļaujies uz mirkli iegremdēties iztēles pasaulē un aizceļot uz tālo Peru…  Precīzāk – Limu, Peru galvaspilsētu, ko 1535. gada 6. janvārī dibinājis spāņu konkistadors Fransisko Pizarro.

Peru – zeme Dienvidamerikā, kuru daļēji klāj tuksnesis, pasakaini klinšainas vietas, leģendām apvītā Maču Pikču (Machu Picchu) – pazudusī inku pilsēta, kurā drupas vāl vēsta par noslēpumaino pilsētu, kas atradusies klints virsotnē. Pavisam romantiski tur pat ganās arī lamas, ko aprūpē blakus esošo ciematiņu iedzīvotāji, iespējams, inku pēcteči. Visā zemes teritorijā kalni ir sausi un šķiet gluži kā miruši, tomēr dažviet, mākoņu ieskauti, tie ir zaļi un pavisam gleznaini. Tomēr Peru postījušas gan zemestrīces, gan cunami.

Galvaspilsētā Limā dzīvo 8 milijoni iedzīvotāju. Fransisko Pizarro to nodēvējis par Karaļu pilsētu, tomēr laika gaitā iegājies senais indiāņu nosaukums. Tā kā valsts lielākā tautsaimniecības izpausme ir zvejniecība, visur ir pieejamas jūras delikateses. Taču ēdienu šeit ieteicams izvēlēties rūpīgi, ne katra nomales kafejnīca būs laba: šeit esošie sanitārie apstākļi ir diezgan kritiski. Kā ļoti populārs saldēdiens Limā ir cepts jaunpiens, ko, iespējams, esam baudījuši arī Latvijā.

Vizuāli Lima atgādina Kubas galvaspilsētu, redzama spāņu ietekme. Par to liecina līdzīga tipa mājas, un daudzi veci, uzķīlēti piecdesmito gadu autiņi. Vienkāršie iedzīvotāji ģērbušies savdabīgi krāsaini, līdzīgi kā kādas retas sugas putni, tie putekļainajās nomales ielās ienes krāsainību. Staigā cilvēki, piedāvājot nopirkt avīzes. Uz trotuāriem savu ikdienišķo maizi cenšas nopelnīt apavu tīrītāji. Tomēr, šeit bijusi arī pārticīga, pat bagāta dzīve. To pierāda lielais tempļu skaits ielejā – īpaši jāpiemin Pachacamac svētnīca, kas bija galvenais svētceļnieku centrs inku impērijā.

Lima raksturojama kā etnisku kopu saplūšanas punkts, kuram raksturīgi gan senas vēstures, gan modernas attīstības elementi. Tā ir lieliska zeme brīvdienām, ja ir laiks un iespējas vērienīgai atpūtai… Bet tik pat labi vari Limu arī iztēloties. Izsapņot klaiņošanu un ceļošanu pa mums tik neierasto klinšaino vidi un pilsētām ar eksotisko smaržu, sadzīvi un noskaņu… un jau kļūst siltāk šajā neīstās ziemas drēgnumā.

You may also like...

1 Response

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!