Krustām šķērsām

21. decembris ir nozīmīga diena visiem krustvārdu mīklu cienītājiem. Ja jau viņi zina, kādas upes nosaukumu Dienvidamerikā, amerikāņu rakstnieku uz s burta un sinonīmu vārdam svētelis, viņiem jāzina arī tas, ka tieši šajā dienā 1913. gadā tika publicēta pirmā krustvārdu mīkla.

Tās izgudrotājs Artūrs Vains ilgi mēģināja izveidot vārdu mīklu. Viņš bija izmēģinājis visāda veida formas, kādās ievietot vārdus, tai skaitā arī apļa, visbeidzot apstādamies pie romba. Šo mīklu publicēja laikraksts New York World’s, savā joku ziņu lapā. Tā tika nosaukta par prāta vingrināšanas spēli un turpmākajos gados ieņēma stabilu vietu žurnālos kā izklaides materiāls. Interesants, ka kopš krustvārdu mīklu parādīšanās strauji palielinājās laikrakstu, žurnālu, vārdnīcu, pildspalvu un zīmuļu tirdzniecība. Šķiet, visi bija aizrāvušies ar minēšanu, kas ir ļoti labi- zināms, ka krustvārdu mīklas patiešām ir lielisks prāta treniņš un ļauj uzzināt daudz jaunu, interesantu faktu, kā arī uzlabo valodas zināšanas. Šīs apmātības dēļ amerikāņu laikraksts Daily bija vienīgais, kurš atteicās publicēt krustvārdu mīklas, viņiem šķita nejēdzīgi tas, ka visi un visur risina šīs mīklas- vilcienos, uz ielas, restorānos… bet cilvēkiem tiešām patika.

Šobrīd tiek izdoti atsevišķi krustvārdu mīklu žurnāli, tām ir neskaitāmi daudz veidu, un tās tiek veidotas visās pasaules valodās. Derētu šodien kādu atrisināt!

Foto: flickr.com/photos/[email protected]

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!