Pasaule ar aizvērtām acīm

4. janvāris ir starptautiskā Braila diena, jo 1809. gadā šajā dienā dzimis Luijs Brails (Louis Braille) – franču izgudrotājs, neredzīgo braila rakstības izveidotājs.

Brails pats kļuva akls 3 gadu vecumā, un jau pusaudža gados sāka interesēties par to, kā radīt iespēju neredzīgajiem lasīt un rakstīt. Viņš iepazinās ar kādu Francijas armijas kapteini, kas mēģināja izstrādāt tādu slepenu kodu, ko karavīri varētu lietot tumsā, nesarunājoties. Šāda sistēma tika izveidota, tomēr tā bija pārāk neefektīva, jo karavīri nespēja to apgūt. Tad, 1921.gadā, pie darba ķērās Brails – viņš papildināja un uzlaboja sistēmu, kas būtībā ir pavisam vienkārša- katrs franču alfabēta burts tika apzīmēts ar sešu punktu kombināciju, kas tika atbilstoši izcelti, veidojot reljefu. Neredzīgais tādējādi ar tausti varēja sajust punktiņu izvietojumus un nolasīt burtu. Sākumā tika lietots tikai franču alfabēts, un burti atbilda parastajiem rakstītajiem – viens pret vienu – taču vēlāk radās dažādas abreviatūras un vienkāršojumi. Tā Braila sistēma sāka attīstīties un izplatīties, sniedzot iespēju tūkstošiem pasaules neredzīgo un vājredzīgo cilvēku, lasīt un ar īpašiem rīkiem arī rakstīt.

Šobrīd pasaulē ir izdoti neskaitāmi literatūras eksemplāri Braila rakstā – laikraksti, žurnāli, pat datora taustiņi ar Braila kodu. Brails  izmainīja neskaitāmu cilvēku dzīves, un šī ir lieliska diena, lai to pieminētu – kāds padarījis pasauli labāku. Turklāt, Braila diena ir arī brīdis, kad pasaules uzmanība tiek pievērsta neredzīgo un vājredzīgo problēmām un to risinājumiem, un redzīgi cilvēki ir aicināti izrādīt toleranci un iejūtību.

Katrs tiek aicināts uz mirkli aizvērt acis pamēģināt pasauli sajust tā, kā to dara neredzīgi cilvēki. Varbūt tieši šodien tev ir iespēja kādam no viņiem palīdzēt?

You may also like...

1 Response

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!