Zaļā Vārna

Vai zinājāt, ka Latvijā dzīvojošais skaistais putns zaļā vārna  ir Latvijas papagailis? Reiz tā tika iesaukta par Kurzemes papagaili sava krāšņā izskata dēļ. Īsti bez pamata tas nav, jo vārnveidīgajiem vai zvirbuļveidīgajiem putniem zaļā vārna nepieder. Drīzāk zivju dzenīšiem. Zaļā vārna ir … savannas putns, tai nepieciešama sausa un atklāta ainava. Biezi meži vai klaji lauki nav tai piemēroti.

Vēl 20.gadsimtā zaļās vārnas Latvijā bija skaitāmas tūkstošos, bet kaut kas dabā izmainījās. Vairs padsmits pāru vien atgriežas, lai ligzdotu šeit.Pēc Latvijas Ornitoloģijas biedrības ziņām izpētes datus aktīvāk vākt Latvijā uzsākuši 1998.gadā. Šim nolūkam speciāli zaļajai vārnai izveidoja putnu būrīšus , ( zaļā vārna mīl iemitināties vecu koku dobumos,bet, kā zināms, veci koki šobrīd jau ir liels retums); izvietoja tos Garkalnes apkārtnes jaunaudzēs Rīgas apkārtnē – ap 60 būrus, Rēzeknes rajona Veczosnā – ap 30 būrus, Rīgas rajona Silakrogā 10 būrus, ar LDF LIFE – Nature projekta atbalstu 35 būri tika uzstādīti arī Valkas rajona Zvārtavas un Valkas pagastā. Vislabākie rezultāti izrādījās Garkalnē – no 1 pāra 1999.gadā līdz 10 pāriem 2004.gadā. Vēlvienu uzstādīto mājiņu apdzīvo skaistais pāris Silakrogā. Garkalnē 2004.gadā izveidots Dabas liegums zaļo vārnu un meža baložu ligzdošanas vietās. “ Garkalnes meži” – šis objekts – teritorija iekļauts ES nozīmes putniem nozīmīgo vietu sarakstā.

Kā vēsta BIRD LIFE Internatinal mājaslapa, notiek zaļās vārnas izpēte un monitorings. Visvairāk uzmanības veltīts Garkalnes mežu laukumam, kur katru gadu veiktas ligzdojošo zaļo vārnu uzskaite un pārbaude, būru kontrole un mazuļu krāsainā apgredzenošana. Sešu gadu laikā šeit apgredzenoti 138 mazuļi. Atpakaļ atgriežas regulāri ap 10-13 pāru. Pārējās Latvijas vietās, kur agrāk zaļās vārnas tika novērotas, to skaits, diemžēl, tikai sarūk vai tās izzūd pavisam.

Interesanti, ka zaļo vārnu savā ziņā varam saukt par .. dinozauru mantinieci! Tā ir pēc savas uzbūves primitīvi veidots putniņš, kurš kopš dinozauru laikiem nav mainījies. Zaļā vārna ir maigs un karaliski skaists putns, retais ir viņu redzējis lidojam mežā vai pļavā . Tā mirdz zilganzaļos toņos. Bet tās spalvu krāsa mēdz būt mānīga! Jo zaļā vārna ir ne tikai skaista, tās spalvu krāsa ir neparasta – optiska. Tas nozīmē, ka tās spārnu vēdas var būt gan zilganzaļas, gan pelēkzilas, pieņemt dažādas nokrāsas, atkarībā no apgaismojuma, vietas,kur atrodas un leņķa,no kura viņu novērojat.

Gribētos, lai šie karaliskie putni -Kurzemes papagaiļi – Latvijā justos kā mājās. Un te jau ir iespēja kaut ko darīt katram no mums.

Vairāk informācijashttp://www.vfs.lv/filmas.php?lang=1&cat=35&id=10
foto – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:European_roller.jpg

3 Responses

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!