Interesanti fakti par Ziemassvētkiem

1. Norvēģijas zinātnieki ir izvirzījuši hipotēzi, ka Rūdolfa sarkanais deguns iespējams ir parazitāras infekcijas rezultāts viņa elpošanas sistēmā.
2. Katru gadu vairāk nekā 3 miljardi Ziemassvētku kartītes tiek sūtītas ASV vien.
3. Lielākajai daļa no Santa klausa ziemeļbriežiem ir vīriešu vārdi, piemēram, Rūdolfs, Komēta, un Kupids. Tomēr vīriešu ziemeļbrieži nomest ragus ap Ziemassvētkiem, tāpēc tie ziemeļbrieži kuri velk Santa klausa kamanas visticamāk nav vīrieši, bet sievietes.
4. Tradicionālās trīs krāsas Ziemassvētkiem ir zaļa, sarkana un zelta. Zaļā jau sen ir dzīvības simbols; sarkanā simbolizē Kristus asinis, un zelts ir gaisma, kā arī bagātība.
5. Ziemassvētku eglītes ASV tiek pārdotas kopš 1850. gada
6. Polijā, zirnekļi vai zirnekļa tīkli ir kopīgas Ziemassvētku eglītes rotājumi, jo saskaņā ar leģendu, zirneklis auda sega Jēzu bērniņam. Patiesībā, Polijas cilvēki uzskata zirnekli par labestības un labklājības simbolu Ziemassvētkos.
7. Alabama bija pirmais Amerikas štats, kurā oficiāli atzina Ziemassvētkus. Tas notika 1836. gadā. Savukārt, Oklahoma pēdējais – 1907. gadā.
8. Ziemassvētki netika pasludināta par oficiālu brīvdienu, Amerikas Savienotajās Valstīs līdz 1870. gada 26 jūnijam.
9. Aptuveni 30-35miljonus reālas (dzīvās) Ziemassvētku eglītes tiek pārdotas katru gadu ASV
10. 1962. gadā, pirmā Ziemassvētku pastmarka tika izdota ASV.
11. Par oficiāliem baznīcas svētkiem Ziemassvētki kļuva IV gadsimtā, kad Romas pāvests Jūlijs I par Kristus dzimšanas dienu noteica 25. decembri.
12. Santa Klausa lidojumu debesīs pirmoreiz aprakstīja amerikāņu rakstnieks Vašingtons Īrvings 1819. gadā.
13. Anglijā mūsdienās izplatītā tradīcija Ziemassvētkos skūpstīties zem āmuļa parādījās tikai karalienes Viktorijas laikmetā
14. 350. gadā pāvests Jūlijs I – Romas bīskaps (no 337. – 352. gadam), pasludināja 25. decembri par oficiālu svētku dienu par godu Jēzus Kristus dzimšanai.
15. Vācijā Heiligabend jeb Ziemassvētku vakars tiek uzskatīts par maģisku laiku, kad sirdsšķīstie cilvēki spēj sadzirdēt un saprast dzīvnieku valodu
16. Ik gadu aptuveni 20 tūkstoši Ziemassvētku vecīšu visā Amerikā iziet sezonālo apmācību, lai varētu pildīt šo nozīmīgo lomu:Renta – a – Santas. Viņus īpaši apmāca tam, kā saglabāt jautru attieksmi, neraugoties uz to, ja savu pienākumu laikā izjūt negatīvu spiedienu. Kā arī šīm personām sniedz dažādus praktiskus padomus, piemēram, nekādā gadījumā nepieņemt kukuļus no bērnu vecākiem, kā arī pirms pienākumu veikšanas pusdienās neēst ķiplokus, sīpolus vai pupiņas
17. Pirmā liecība par Ziemassvētku eglīti drukātā veidā datēta ar 1531. gadu, Vācijā.
18. Saskaņā ar Ginesa pasaules rekordu garākā jebkad nozāģētā un uzstādītā Ziemassvētku egle bija 67, 361 m augsta, tā 1950. gadā rotāja Northgate iepirkšanās centru Sietlā, Vašingtonas štata rietumos, ASV.
19. Vissenākie zināmie eglītes rotājumi ir āboli. Ziemassvētku laikā viduslaiku aktieri izmantoja paradīzes ābolus, lai atainotu Paradīzes ainu ar Ādamu un Ievu.
20. Ziemassvētku filmās bieži redzams, ka mājās pie griestiem vai pie ieejas ir pakārts āmuļu saišķītis, zem kura stāvošajiem ir jāsaskūpstās. Izrādās šī 30 – 60 cm augtā ziemzaļā pusparazītiskā krūma nosaukums cēlies no anglosakšu vārda misteltan, kas nozīmē – mazs mēslu zariņš, jo augs izplatās arī ar putnu izkārnījumu palīdzību.

Foto: flickr.com/photos/spiegel

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!