Kafija

No krūzītes  paceļas smaržīgi  garaiņi. Tāls ir bijis kafijas ceļš.

Lai gan kafijas koks cilvēkiem pazīstams jau trīs tūkstošus gadu, pats kafijas dzēriens saules gaismu vien ieraudzīja mūsu ēras piecpadsmitajā gadsimtā, kad Jemenā no sažāvētiem un sasmalcinātiem kakao koka augļiem sāka gatavot hešīra dzērienu.

Nedaudz vēlāk arābi šo pašu dziru sāka vārīt pēc mazliet savādākas receptes. Viņi kafijas augļu sēklas – pupiņas (katrā auglī visbiežāk ir divas, retāk viena pupiņa) izžāvēja, grauzdēja un tikai tad sasmalcināja.

Jemena tolaik bija Ēģiptes, Irānas, Irākas, Sīrijas un citu Tuvo un Vidējo austrumu tirdzniecības centrā, tādēļ kafija drīz vien ceļoja visos virzienos. Daudzviet to uzņēma naidīgi, musulmaņu garīdznieki panāca, lai īstticīgajiem šis dzēriens kļūtu aizliegts, tomēr kafija turpināja iekarot vienu valsti pēc otras.

Kafijas dzēriens Eiropu sasniedza 16. gs., bet septiņpadsmitā gadsimta 40. gados Venēcijā parādījās pirmā kafejnīca. Toties uz Latviju kafija atceļoja vien 19. gs.

Šodien kafiju gatavo tāpat , kā to reiz darīja arābi. Pēc augļa ievākšanas atdala mīkstumu, kuru žāvē, apstrādā, uzglabā 3-14 gadus, un tikai tad grauzdē, jo tā rodas aromātiskās vielas, kas piešķir specifisku garšu.

Pats kafijas nosaukums cēlies no turku vārda `qahwah`, kas toreiz nozīmējis kaut ko līdzīgu vīnam, taču pavisam drīz dzēriens pārsaukts līdzīgā vārdā `qahiya` – „nebūt izsalkušam”.

Interesanti uzzināt:

¨      Laika posmā no 1998.-2000. gadam tika saražoti 6.7 miljoni metrisko* tonnu kafijas, tomēr tagad gada patēriņš ir pieaudzis līdz septiņiem miljoniem;

¨      Ik gadu viens kafijkoks dod puskilogramu kafijas pupiņu;

¨      Uz zemeslodes aug apmēram 15 miljardi kafijas koku;

¨      Johans Sebastians Bahs pat sarakstījis „Kafijas Kantāti” par atkarību no šī dzēriena.

¨      Oromo cilvēki parasti mēdz iestādīt kafijas koku uz spēcīgu burvju kapavietām – viņi ticēja, ka tā uzdīga no asarām, ko Dievs debesīs sūtījis pār mirušā burvja līķi.

¨      Brazīlijā, kafijas dzimtenē, no kurienes nāk ¾ visas pasaules kafijas produkcijas, ir milzīgas kafijas plantācijas, dažās no tām ir miljoniem koku, un tās plešas daudzu kilometru garumā.

—-

metrisks* – fizikālo lielumu mērvienību sistēma, kuras pamatvienības ir metrs vai kilograms

foto: http://www.flickr.com/photos/andredea/

Šis raksts ir no E-Avīzes 2011. gada Aprīļa izdevuma!
[Vai jau izlasīji citus rakstus?]

You may also like...

1 Response

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!