Lieldienas klāt!

Pavasarīgas pārmaiņas ir jūtamas ne tikai cilvēkos, bet arī dabā – dienas kļuvušas garākas, naktis īsākas. Palēnām visa daba sāk mosties no ziemas miega, gatavodamās drīz dzīt asnus un pumpurus, uzziedēt un smaržot par godu visam dzīvajam un saulei.

Lai arī šogad ziema nu nekādi negrib no mums atkāpties, un aiz loga līdz ar vēju turpina griezties sniegpārslas saltā dejā, īstu pavasari mēs varam radīt paši, kopā ar saviem mīļajiem. Pavasarīga rosība virtuvē, gardu ēdienu smaržas, un, protams, Lieldienu krāšņums – krāsotas olas. Tik tiešām, Lieldienas nav iedomājamas bez olu krāsošanas, ēšanas, un, protams, daudzajām tradīcijām, spēlēm un ticējumiem. Ola pati ir simbols dzīvībai, kas mostas, ar dzeltenu sauli pa vidu, un apkārt pavasarīgu krāsu raibumu.

No bērnības atceros to patīkamo rosību pa virtuvi, kā omīte mācīja satīt katru olu lupatiņās, ar klāt pieliktām sīpolu mizām. Tad visas kopīgi salikt lielā katlā un vārīt. Drīz ūdens iekrāsojās gluži tumšs, un šķita, ka katlā notiek kas noslēpumains un brīnumains. Vēl lielāki brīnumi bija tad, kad pa vienam sākām vilkt ārā karstos lupatu tītenīšus, atraisīt apkārt tīto diegu, un, ar pirkstiem notīrot pielipušās sīpolu mizas, atklājās raibie mākslas darbi – katrs no tiem vienreizējs un neatkārtojams, kopā salikti māla bļodā, atgādināja pasakainu ligzdu pašā galda vidū.

Bet, lai padarītu olas patiešām iespaidīgas, var izmantot ne tikai sīpolu mizas.

Vispār, olu krāsošanai labāk izvēlēties visu, kas ir dabīgs. Lai arī sintētiskās krāsvielas ir košākas, pazūd tas dabīgums, un nejaušības burvīgā māksla. Kā arī reizēm krāsa ir tik kodīga, ka burtiski iekrāsojusi ne vien čaumalu, bet arī olas baltumu. Skaists ģimenisks pasākums varētu būt – iziet ārā, un salasīt dažādus zariņus, smilgas, melleņmētras, pūpolus un daudz ko citu. Olas krāsojot, ja pieliek klāt zariņus, smilgas vai lapiņas, mazliet sīpolu mizas, var iegūt daudzveidīgus nospiedumus. Bet, ja pie mājām nav mežmalas vai pļavas, var eksperimentēt arī ar tējām, putraimiem, rīsiem, griķiem, lēcām un pat kafiju. Galvenais – atjautība un radošums!

Lai svētku prieks un radošais gars ir kopā ar jums ne tikai svētkos, bet arī ikdienā!

Raksta autors: Mārtiņš Krankalis

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!