Māksla vienkāršiem cilvēkiem jeb popārts

Nesenā pagātnē, apmēram pirms sešdesmit gadiem, radās jauna vizuālās mākslas kustība – popārts. Tad nu rodas jautājums: kas tas  ir?

Šoreiz gan runa nav par opārtu (optiskā māksla, kuru ikdienā dēvējam par acu apmānu), bet gan pavisam ko citu. Par popārtaaizsācējiem dēvējami Eduardo Paoloci, Džaspers Džons, Roberts Raušenbergs un Ričards Hamiltons, kā arī citi mākslinieki. Viņi gribēja, lai būtu māksla, ko saprastu visi, īpaši jau tie, kuri nav tās pazinēji – šoferi un  mājsaimnieces.

Vārds „ popārts” cēlies no angļu valodas pop art un nozīmē – populārā māksla, – skaidri saprotama doma, humors, visbiežāk par populāriem, visiem pazīstamiem tēliem, piemēram, multfilmu varoņiem. Komiksos, (jā, jā – arī komiksi ir daļa no šīs interesantās mākslas), dominē ideālās sievietes vai ideālā vīrieša tēls. Aktrisei Merilinai Monro, neapšaubāmi, piešķirts popārta populārākās dīvas  – ikonas tituls. Starp citu, Madonnas albuma “Celebration” titulbilde arī ir popārts.

Vēl populārs objekts, īpaši pirmsākumos, bija zupas bundža, jo tolaik tas bija kas jauns un unikāls – zupa bundžā, vēlāk zupa trijstūra paciņā.
Toreiz un arī tagad šajā mākslā izmanto visdažādākos tehnikas veidus: var veidot kolāžas – līmēt, griezt, un var ar krāsainiem

flakoniņiem appūst melnbaltas bildes. Var vienkārši zīmēt. Līdzekļu daudz un krāsas jebkādas – jo neparastāk izskatās, jo labāk.

Ja pirms popārta cilvēki atzina vien unikālus klasiska stila darbus, tad vēlāk „masu kultūras” produkcija, tas ir, komiksu un tamlīdzīgu ražojumu izplatība vairs neskaitījās nekas nosodāms.
Tad ko esam ieguvuši? Nevarētu teikt, ka ieguvums ir neliels. Krāsaina lasāmviela, interesantas kolāžas un –  māksla visiem.


foto no autores personīgajiem krājumiem

1 Response

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!