Ēteriskās eļļas – veselībai un labsajūtai

Jau kopš seniem laikiem cilvēki ir centušies izmantot dabas produktus savā labā. No dabas produktiem gan sendienās, gan arī mūsdienās lielā cieņā ir ēteriskās eļļas, kas tiek iegūtas dabiskos augu pārstrādes procesos. Savu nosaukumu tās ieguvušas eļļveidīgās konsistences un lielās izgarotspējas dēļ. Interesanti ir tas, ka pēc ķīmiskā sastāva tās neatbilst ne eļļām, ne ēteriem.

Prasmes iegūt un izmantot dabiskās eļļas tika pielietotas un attīstītas vairākās senajās valstīs, piemēram, Grieķijā un Ēģiptē.  Grieķu ārsti īpašu uzmanību pievērsa augu ārstnieciskajai iedarbībai. Jau Hipokrāts savos rakstos skaidri norādīja uz noteiktu kvēpināmo vielu sastāvu tvaiku ārstniecisko spēku. Kā piemēri izmantotajām izejvielām varētu būt mirres, timiāns un vīraks. Savukārt Ēģiptē liecības par eļļu izmantošanu var atrast izrakumos – aizgājējiem līdzi kapā tika dotas pudelītes ar smaržīgām eļļām, kas pasargātu no dēmoniem.

Ēteriskās eļļas ir smaržīgas, gaisīgas vielas, kuras iegūst no augu saknēm, lapām, ziediem, sēklām un augļiem. Ēterisko eļļu ieguvei var izmantot arī augļu mizas, kā piemēram, citrona vai apelsīna ārējās miziņas. Ēteriskās vielas atrodas auga eļļas šūnās un gandrīz nemaz nešķīst ūdenī. Šie aromātiskie šķidrumi, proti, ēteriskās eļļas, sastāv no daudzām komponentēm, kas rada specifisku aromātu. Atkarībā no augu kultivācijas vietas to aromāts ir dažāds, piemēram, Itālijas jasmīns un Indijas jasmīns. Eļļas sastāvs mainās arī no ievākšanas laika, tas var mainīties pat no tā, kādā diennakts laikā tiek ievāktas sastāvā izmantojamās sastāvdaļas, piemēram, jasmīna ziedus ievāc agri no rīta. Ēteriskās eļļas ir samērā dārgas, jo augi tās satur mazā daudzumā, piemēram, no 100 kg rožu lapiņām var iegūt tikai 0,5 kg eļļas.

Pie mums ēteriskās eļļas plašu atzinību guvušas tieši pēdējos gados, jo tās veido jaunatklātas ārstniecības metodes – aromātu terapijas – pamatu, kas ir dabiska un saudzējoša gan cilvēkam, gan arī dabai. Tā kā mūsdienās atkal nāk modē izmantot pēc iespējas dabīgākus produktus, tad šīs eļļas guvušas popularitāti arī kā dekoratīvā kosmētika. Tās var būt iekļautas krēmu, ziepju, vannas aromātu sastāvā.

Šo eļļu lielākā vērtība ir tā, ka tās ir 100% dabiskas, bet jāņem vērā, ka aromāts ir nopietna lieta. Jāņem vērā, ka aromāts var ne tikai uzlabot garastāvokli, tas var to arī sabojāt, izsaucot galvassāpes, kā arī dažādas citas problēmas. Tāpēc eļļas vislabāk nelietot tīrā veidā, jo tad tās ir visspēcīgākās. Ēteriskajām eļļām ir daudz labu īpašību, lielākoties nomierinošas vai dziedējošas, kā:

 • Labvēlīgi iedarbojas uz emocionālo sfēru;
 • Stimulē imunitāti, atjauno organisma pašregulācijas procesus;
 • Uzlabo kustību koordināciju;
 • Izrāda balansējošu iedarbību uz gremošanas sistēmu;
 • Mazina risku saslimt ar gripu;
 • Piemīt bakteriocīda, antiseptiska un pretiekaisuma iedarbība;
 • Ir izteikta kosmētiska un dermatoloģiska iedarbība;
 • Piemīt bioenerģētiska vērtība;
 • 70% eļļām piemīt dziedējošas īpašības. Ātri sadziedē brūces pēc apdegumiem un traumām;
 • 65% eļļas ātri mazina sāpes.
 • u.c.

Ievērojot pareizas proporcijas, eļļas nerada negatīvas blakus parādības, neizsauc alerģiskas reakcijas, neveido pieradumu un nerada disharmoniju organismā. Pareizi lietot ēteriskās eļļas nozīmē ievērot pareizas proporcijas un pareizu sagatavošanas procedūru, piemēram, vannā 5 līdz 10 pilienus ēteriskās eļļas sajauc ar vannas putām un tikai tad iepilina vannā, aroma lampās – ūdenī izšķīdina 1 līdz 5 pilienus, bet telpu aromatizēšanai – apmēram 100 ml ūdens daudzumam pievieno 1 līdz 2 pilienus. Katra no ēteriskajām eļļām ir domāta kādai konkrētai vajadzībai, tā piemēram, saunās un pirtīs 300 ml ūdens pievieno 2 pilienus kadiķu eļļas. Pret depresiju, apātiju vai sliktu garastāvokli lieto greipfrūta, kanēļa, muskata  vai rožu ēteriskās eļļas, no bezmiega glābs baziliks, vaniļa, jasmīns, pret iesnām palīdz citrona, rozmarīna, priedes vai eikalipta eļļas.

Galvenais, ko vajag atcerēties, ir tas, ka ēteriskās eļļas jāglabā cieši aiztaisītās pudelītēs un tumšā vietā konstantā temperatūrā, tās nedrīkst lietot iekšķīgi, kā arī neatšķaidītas jeb tīrās veidā likt uz ādas. Svarīgi ir ievērot, ka kvalitatīvas ēteriskās eļļas ir jāpērk specializētās aptiekās.

Autore: Irēna Skārda

Foto: flickr.com/photos/naomi_king

You may also like...

1 Response

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!