4 kari, 570 gleznas, 3 grāmatas un Nobela prēmija

Čērčils- viens no ietekmīgākajiem pagājušā gadsimta politiskajiem vārdiem, kas izskanējis arī Latvijas sakarā. Sers Vinstons Leonards Spensers-Čērčils (Sir Winston Leonard Spencer-Churchill) bija Lielbritānijas Konservatīvās partijas politiķis, britu armijas virsnieks, vēsturnieks, rakstnieks, Lielbritānijas premjerministrs (pat divas reizes) un mākslinieks. Viņš ir arī pirmais britu premjerministrs, kas saņēmis Nobela prēmiju par saviem vēsturiskajiem un biogrāfiskajiem aprakstiem, kā arī bija pirmā persona, kas ieguva goda pilsoņa apbalvojumu no ASV.

Čērčils piedzima 1874. gada 30. novembrī aristokrātu ģimenē. Kā jauns armijas virsnieks, viņš ieguva slavu, rakstot par redzēto Britu Indijā, Otrajā būru karā un Sudānā. Vēlāk Čērčils ieņēma daudzas politiskās pozīcijas. To skaitā bija Tirdzniecības padomes priekšsēdētājs, Finanšu ministrs, Valsts sekretārs kara jautājumos, Aizsardzības ministrs, Iekšlietu ministrs un daudzi citi. Kā Lielbritānijas premjerministrs viņš darbojās no 1940. līdz 1945. gadam, kā arī no 1951. līdz 1955. gadam.

Ietekmīgā britu politiķa vārds izskanēja arī Latvijas sakarā. Kā iekšlietu ministrs, Čērčils piedalījās Sidnejas ielas aplenkumā Londonā 1911. gadā, ar mērķi sagūstīt latviešu revolucionāru-laupītāju grupu Pētera Krāsotāja (Peter the Painter) vadībā. Tiesa gan, revolucionārs nekad netika noķerts, un joprojām tiek spekulēts par viņa īsto identitāti.

Kad Čērčilam bija 74 gadi, strauji pasliktinājās viņa veselība. Vairākkārt viņu piemeklēja triekas, bet tik un tā politiķis neattiecās no aktīvas dzīves un centās piedalīties politiskajos procesos. 1965. gada 15. janvārī Čērčils piedzīvoja vairākas triekas, bet deviņas dienas vēlāk, 24. janvārī, viņš mira savā Londonas mājā 90 gadu vecumā. Savas dzīves laikā Čērčils uzgleznoja vairāk nekā 570 gleznas, bet tikai dažas skates notika viņa dzīves laikā. Viņš uzrakstīja trīs grāmatas, redzēja četrus karus un četrus kontinentus – un tas viss tika paveikts līdz 26 gadu vecumam!

Raksta autors: Ieva Pastare, foto: Čērčila vaska figūra Tiso kundzes muzejā by cliff1066â„¢

You may also like...

1 Response

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!