Antons Čehovs ”Ķiršu dārzs” – pirmizrāde

Vispirms, jāatzīmē, ka šīs personas dzimšanas datums dažādos avotos atšķiras, bet parasti tiek publicēti divi datumi, 17.janvāris un 29.janvāris. Šī atšķirība radusies, jo Antons Pavlovičs Čehovs ir dzimis Krievijā, kur līdz pat vēl pavisam nesenam laikam lietoja divus kalendārus Jūlija un Gregora. Viņa dzimšanas diena- 17.janvāris, ir atzīmējama pēc Jūlija kalendāra.

Pārmaiņas kalendāros un pārmaiņas dzīvē. Čehova daiļrade ir saistīta ar ļoti būtiskām sociālām pārmaiņām Krievijā. Viņa dzīves laiks no 1860.gada līdz 1904 gadam Krievijas vēsturē ir traktējams kā reformu laiks, jo tika atcelta dzimtbūšana. Daudzi no Čehova darbiem stāsta tieši par šo sociālo parādību un cilvēkiem, kas to piedzīvojuši, par spēju vai nespēju pielāgoties jaunajiem apstākļiem, par statusu sabiedrībā, par sadzīviskām rūpēm un reālu cilvēku reālo dzīvi. Šī īpašā spēja parādīt cilvēka rakstura dažādās šķautnes, iespējams, ir saistīta ar Čehova medicīnisko izglītību, kuras laikā nācās saskarties ar daudziem un dažādiem cilvēkiem.

Čehovs ir viens no pasaules labākajiem rakstniekiem un dramaturgiem. Tas nav noslēpums nevienam, viņa darbi un personība ir iespaidojušas daudzu rakstnieku paaudzes un teātri joprojām uzved dažādas viņa lugu interpretācijas. Galvenokārt, tas ir saistīts ar to, ka Čehovs lika lasītājam saskarties ar realitāti, ikdienas rūpēm, kas būtībā ir aktuālas visos laikos, gan pirms viņa, gan pēc viņa. 26 gadu ilgās aktīvās daiļrades posmā Čehovs radījis pie 900 dažādu darbu, visvairāk pazīstami ir viņa īsie stāsti un lugas. Īsie stāsti bija rakstnieka iemīļotākais žanrs, jo viņš pieturējās pie uzskata, ka jāraksta koncentrēti. Iespējams visslavenākais no tiem ir ‘’Sestā palāta’’, kas stāsta par to kā ārsts pats nokļūst psihiatriskajā slimnīcā.

Bet mums šobrīd svarīgāka ir viņa dramaturģija, jo 17.janvāris ir arī datums, kad pirmizrādi piedzīvo viņa populārākā un visvairāk iestudētākā luga- ‘’Ķiršu dārzs’’ (‘’Вишнёвый сад’’). Paradoksāli, bet šis ir viņa pēdējais darbs, sarakstīts 1903.gadā, bet 1904.gada 17.janvārī pirmo reizi parādīts publikai Maskavas teātrī. Izrādes režisors bija pasaules slavenā personība, Konstantīns Staņislavskis, Maskavas teātra dibinātājs un aktieru apmācības sistēmas izveidotājs. Visaugstākā profesionalitāte un mākslas vērtība bija apvienojusies un radījusi vienu no smeldzīgākajām pasaules izrādēm.

‘’Ķiršu dārzs’’, līdzīgi kā pārējie Čehova darbi, stāsta par cilvēkiem, kas mēģina tikt galā ar kādu smagu sadzīvisku problēmu. Šajā gadījumā ir stāsts par kādu ģimeni, kas ir saskārusies ar ekonomiskām grūtībām un nonākusi neapskaužamā situācijā, kad jāzaudē savu dzimtas īpašumu. Tomēr, lai cik tas nebūtu gan traģiski, gan komiski vienlaicīgi, šie cilvēki ir vairāk aizrāvušies ar savstarpējo attiecību risināšanu, nekā ar savas sadzīves savešanu kārtībā. Dzimtas īpašumā ir arī liels un skaists ķiršu dārzs, kas beigās tiek zaudēts un izzāģēts. Čehovs lieliski parāda to, kā šie cilvēki, aizmirsuši par augstākām vērtībām, ir sapinušies primitīvās ikdienas problēmās.
Viņa un viņa darbu piemiņai ir celti pieminekļi, rakstītas grāmatas, ekranizētas filmas un nosauktas ielas, tomēr šķiet, ka visvairāk par Čehovu stāsta fakts, ka viņa darbi joprojām tiek aktīvi iestudēti pasaules teātros, visos kontinentos bez izņēmuma.

Raksta autore: Elīna, attēlā: Maskavas Mākslas teātris, 1898. gadā dibinājis Konstantīns Staņislavskis un Vladimirs Nemirovičs-Dančenko, autors: pablo.sanchez

You may also like...

1 Response

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!