Balvu pilsētas dzimšanas diena

Balvi  ir neliela, savdabīgi skaista un zaļa pilsēta Latvijas ziemeļaustrumos. Tur dzīvo tikai 7973 iedzīvotāji (01.01.09. dati) un tās teritorija ir 508, 7 ha.  Šodien, 11. februārī, Balvi kā pilsēta svin savu 84 jubileju. Balvi šo statusu ieguva 1928. gadā un 2005. gadā Balvi ieguva arī Latvijas skaistākās pilsētas statusu.

Senatnē tur bijis mežains un purvains apvidus, kas ietilpis latgaļu apdzīvotajā Adzeles zemē. Pirmo reizi Balvi minēti 1224.gadā. 18.gs. 2. pusē, poļu muižniece K.Hilzena pie Balvu ezera uzcēla pusmuižu un koka baznīcu. 1783. gadā Balvus min kā sādžu. 19. – 20. gadsimtu mijā Balvi jau izauguši par lielas muižas un pagasta centru. 1926. gadā Balvi iegūst miesta, bet 1928. gadā – pilsētas tiesības. 1941. gadā arī Balvi tika ierauti 2. pasaules kara virpulī. 1944.gadā vācu karaspēka vienības, atkāpjoties uz rietumiem, pilsētu gandrīz pilnībā nodedzināja. 1950.gadā Balvi kļūst par rajona centru. Pilsēta, kādu to pazīstam šodien, izaugusi pilnīgi no jauna.

Divu ezeru ielokā Balvi izvietojusies abpus Bolupītei, un, domājams, tieši Balvu ezers un Bolupe devuši pilsētai vārdu. Pastāv arī hipotēze par pilsētas nosaukuma izcelšanos no vārda “balva”. Balvu vārdu saista arī ar atdzimstošo auglības, mākoņu, lietus un pērkona dievību Baalu.

Balvu pilsētas ģerbonim balvenieši izvēlējās vilka galvu. “Vilks visām Eiropas tautām ir dzīvnieks, pret kuru jāizturas uzmanīgi. Senie romieši nosodīja tā plēsīgumu, baidījās vilku pat pieminēt. Un, ja neuzmanīgi to izdarīja, tam aizrādīja: “Vilks tavā valodā!”. Arī mūsu tautai ir teiciens: “Kā vilku piemin, tā vilks klāt!” Bet vai no vilka tikai baidās? Vilks – tas taču ir arī spēks un neatlaidība. Medījumam tas seko ilgi un pacietīgi. Lūk, ko vilkā gribējuši saskatīt balvenieši.” (V.Purens “Latvijas ģerboņu grāmata”)

Toties Balvu pilsētas karogs ir gaišs- baltā josla simbolizē baltu dvēseli un garīgās vērtības, kuru ir vairāk, kuras ir pāri zemes- materiālajām vērtībām. Gaišā- baltā krāsa simbolizē arī baltu, gaišu pilsētu, tās nākotni. Balts –  cēluma, atklātības, ūdeņu, ūdensrožu un gaišo domu krāsa.

No Balviem nāk tādas ievērojamas personības kā gleznotājs Gunārs Ozoliņš, aktrise un politiķe Inese Laizāne, kā arī lauksaimnieks, šoferis, sabiedriskais darbinieks, LPSR Augstākās Padomes deputāts (1975—1985), Sociālistiskā Darba varonis, Leo Paiders.

Elīna Jurkāne, foto: *clairity*

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!