Bēdīgā slava. Als Kapone

Visu laiku slavenākais gangsteris, Alfonss Gabriels Kapone ( Alphonse Gabriel Capone), labāk zināms kā Als Kapone, tiek pieminēts šodien savā 113 jubilejā.

Dzimis imigrantu ģimenē Bruklinā, Ņujorkā, ASV 1899. gadā. Als pameta skolu pēc 6. klases un pievienojās ielu bandai Džonija Torrio un Laimīgā Lučāno vadībā. Vēlak 1918. gada decembrī, Kapone nogalināja vīrieti strīda rezultātā. Viņš neuzklausīja apsūdzības, bet gan devās uz Čikāgu, Torrio uzaicinājuma vadīts.

Viņš turpināja savu skarbo stilu norēķinoties ar cilvēkiem Čikāgā, kur strādāja kā bārmenis Torrio klubā, viņš lauza visu, visu ko cilvēka ķermenī var iedomāties salauzt, lai nebūtu spiests pamest uzņēmumu. Tomēr, Torrio neatveda Kaponi uz Čikāgu, lai piekautu dzērājus. Viņš turpināja savu darbu kā Torrio labā roka. Pievērsās nelikumīgajām darbībām, piemēram, alkohola pārdošana un tā ražošana, azartspēles un pat prostitūcija. Pelnīja vidēji 100,000 dolāru nedēļā, kas pat mūsdienās ir milzīga naudas summa.

Scarface (rētainais), šo iesauku Kapone ieguva, kad viņš apvainoja ievērojamu personu noziedzīgajā pasaulē un tika savainots pēc viņa brāļa uzbrukuma.

Als kļuva par Čikāgas mafijas galvu, kad Torrio tika nopietni ievainots slepkavības mēģinājuma un atstāja savu vietu 1925. gadā. Kad viņa valdīšanas laiks bija sasniedzis ievērojamību, Kaponem piederēja mēri, likumdevēji, gubernatori, kongresmaņi, un vairāk kā pusei Čikāgas policijai algu maksāja no viņa kabatas.

Viņa karjeras vēsturē ir tik daudzi asiņaini izreiķināšanās notikumi, ka nemaz par visiem nevar pastāstīt, jo Kaponem vienmēr bija dzelžains alibi. Bet viņš tāds bija, visi to zināja un rēķinājās, ja izdarīs, ko nevajag vai būs, kur nevajag, tas var beigties letāli.

1929. gadā pēc asiņainā Valentīndienas slaktiņa, kurā tika nogalināti 7 cilvēki un iesaistīta policija, piesedzot šo noziegumu, tika mainīta publiskā attieksme pret organizēto noziedzību, un tie, kuri vēl nebija uzpirkti nolēma, ka beidzot ir kaut kas jādara lietas labā.

Kaponem nevarēja neko piespriest par visiem noziegumiem, bet Internacionālais Ieņēmumu Dienests (IRS) , atrada nekorektas finanšu atskaites. 24.  novembrī Alu Kaponi notiesāja uz 11 gadiem Federālajā cietumā, par nodokļu nemaksāšanu. Naudas sodu 50,000 dolāriem, 7692 dolāriem par tiesas izdevumiem, un 215,000 dolāru par nodokļu nemaksāšānu.

Kapone tika atbrīvots 1939. gadā par labu uzvedību, pavadot cietumā 7 gadus un atmaksājot valstij visus nodokļus. Viņa garīgais un fiziskais stāvoklis bija nopietni pasliktinājies, un viņš tika ierakstīts Baltimoras slimnīcā, smadzeņu arstēšanai, nekavējoties pēc viņa atbrīvošanas.

Als Kapone nomira no insulta un pneimonijas 1947. gada 25. janvārī, pirns nāves nogalinot to cilvēku, kas viņu iegāza, kura rezultātā viņš nonāca cietumā.
Als Kapone ir Amerikas slavenākais un pazīstamākais gangsteris, viņš ir simbols, kura rezultātā sabruka likumdevība un kārtība ASV 1920. gados. Kapone bija vadonis nelikumībām, kas deva Čikāgai vārdu kā visatļautības pilsēta.

Raksta autors: Garlībs, attēls: Vectorportal

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!