Berge Ouslands – mūsdienu izcilākais polārpētnieks

Norvēģis Berge Ouslands (Børge Ousland, 1962. gada 31. maijs) ir mūsdienu izcilākais polārpētnieks ievērojams ar savām neskaitāmajām ekspedīcijām – Berge pirmais vienatnē ir šķērsojis Ziemeļu un Dienvidu polu, Antarktiku un Ziemeļu ledus okeānu, kopā ar kolēģi Tomasu Ulriku Dienvidu Patagonijas ledāju. 1997. gada 18. janvāris ir tas datums, kad Berge Ouslands kļūst par pirmo cilvēku, kurš patstāvīgi šķērsojis Antarktiku. Pēc augstskolas beigšanas Berge Ouslands trenējies par ūdenslīdēju un no 1984 – 1993. gadam strādājis par nirēju Ziemeļu jūrā, tai pat laikā divus gadus dienējis Norvēģijas Jūras Spēkos.

Šķērsojot Grenlandi

1986. gadā Berge un divi viņa niršanas kolēģi Agnars Bergs (Agnar Berg) un Jans Mortens (Jan Morten Ertsaas) nolemj ar slēpēm šķērsot Grenlandi – 37 dienu laikā viņi veica maršrutu no Grenlandes Austrumu krasta Angmassalik līdz Rietumu krastam Umanka, kur pieveic attālumu 800 kilometri. Pirmo ekspedīciju pāri Grenlandei 1888. gadā veica Fridtjof Nansen un no tā laika šķērsojuši Grenlandi bija vien daži entuziasti.

Pirmais uz Ziemeļpolu

Ņemot vērā pirmo veiksmīgo ekspedīciju Berges entuziasms tikai pieauga, nākamā nopietnā ekspedīcija notika 1990. gadā, kad viņš ar kolēģiem Geiru Randbiju (Geir Randby) un Erlingu Kagge (Erling Kagge) devās uz Zimeļpolu, Erlings traumas dēļ ekspedīciju pārtrauca, bet Berges un Geirs to turpināja uz Ziemeļpolu sasniedz 58 dienās, kas bija 1990. gada 4. maijs – šis datums uzskatāms par pirmo patstāvīgi paveikto ekspedīciju līdz Ziemeļpolam. Ekspedīcija izraisīja lielu interesi Norvēģijā un ārpus tās robežām, bet tā nav salīdzinām ar milzīgo starptautisko interesi, ko izraisīja Berges solo – patstāvīgais pārgājiens uz Ziemeļpolu, ko viņš veica vienatnē, savu ceļu uzsākot vietā Cape Arktichesky Ziemeļsibīrijā 1994. gada 4. martā un nokļūstot Ziemļpolā pēc 52 dienām 22. aprīlī. Pēc veiksmīgā Ziemeļpola iekarojuma, Berge aizrautīgi nododas ekspedīcijām un iedvesmojās jauniem ceļojumiem, un pieņem izaicinājumu kļūt arī par pirmo cilvēku, kurš šķērsojis Antarktiku.

Attēlā: Antarktikas ekspedīcija – no Berknera salas līdz McMurdo Stacijai

Antarktikas ekspedīcija

1995. gadā Berge šķērsoja Dienvidpolu, bet takā bija cietis no apsaldējumiem viņam nācās atgriezties, lai gan iecerēto ekspedīciju viņš nebija pabeidzis Berge tāpat ir pirmais polārpētnieks, kas vienatnē šķērsojis abus polus.

Ņemot vērā neveiksmi un apsaldējumus, Berge atlabst un turpinat iesākto. 1996. gada 15. novembrī Berge dodas ceļā no Berknera salas Antarktikā un 1997. gada 17. janvārī viņš sasniedz McMurdo Staciju Antarktikā. Par spīti spēcīgajiem vējiem un lielajam temperatūras kritumiem mīnuss 56˚C  attālumu 2845 km no Berknera salas līdz McMurdo viņš pieveic vien 64 dienās, līdz ar to Berge kļūst par pirmo cilvēku, kurš šķērsojis Antarktiku.

Ne tikai polārpētnieks

Jāsaka, ka Berge neapstājās pie sasniegtā un 2006. gada 22. janvārī ar kolēģi Maiku Hornu (Mike Horn) uzsāka jaunu ekspedīciju, kas līdz tam laikam tika uzskatīta par cilvēkam neiespējamu – saniegt Ziemeļpolu ziemas laikā, neiespējamu, jo ziemas laikā polos valda ekstrēmi zemas gaisa temperatūras, patstāvīga tumsa un ledāju dreifēšana. Par spīti šiem draudiem, tumsai un tam, ka Maiku gandrīz nogalināja infekcija viņi abi sasniedz Ziemeļpolu. Tas ir 23. marts un saule vēl nav pilnībā uzaususi pār Arktikas horizontu.

Berge Ouslands nav tikai polārpētnieks, bet pateicoties saviem fantastiskajiem sasniegumiem un pieredzei savu profesionālo darbību vada arī kā lektors un ekspedīciju gids, Berge bez ekspedīcijām polos ir uzkāpis arī Everestā, sasniedzis Čo Oju kalnu Tibetā un Huayna Potos virsotni Bolīvijā. Bez ekstrēmajiem sasniegumiem Berge ir viens no nedaudzajiem ziņotājiem, kas pārstāv National Geographic Ziņotāju Biroju, tāpat viņš ir pārstāvis National Geographic biedrībā Vašingtonā.

2008. gadā Berge kā lektors viesojas Latvijā un uzstājas ar prezentāciju „Pārspējot sevi” tādejādi daloties ar Latvijas iedzīvotājiem savā pieredze par piedzīvoto ekspedīcijās un pašu svarīgāko – kā nenovirzīties un sasniegt mērķi. Skatoties uz Berges paveikto jāsaka, ka lai sasniegtu rezultātu ir nepieciešama ticība, apņēmība, sagatavošanās un darbs. Berges Ouslanda piemērs apstiprina to, ka viss ir iespējams.

Raksta autors: Evija Bormane, foto: icestories.exploratorium.edu

You may also like...

2 Responses

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!