Brīvības svētki Granadā

1492. gada 2. janvāris ir svarīga diena Spānijā – Granadas pilsētā tiek svinēta neatkarība no arābu varas un katoliskā Spānija piedzīvo triumfu.

Spānijā tālajos Viduslaiku sākumos valdīja arābi jeb mauri –  islāmticīgie, kas Pireneju pussalas teritorijā bija iebrukuši no Āfrikas. Līdz 8. gadsimtam mauri bija iekarojuši gandrīz visu Pireneju pussalu, atstājot katoļticīgos spāņus tikai tālā ziemeļu teritorijā. Tajā laikā pussalā sadzīvoja dažādas tautas un ticības, un kultūra bija ļoti daudzveidīga un krāsaina, tomēr 8. gadsimta beigās spāņi uzsāka savu teritoriju atkarošašanu, ko sauc par Rekonkistu. Lēnām un pārliecinoši viņi virzienā no ziemeļiem uz dienvidiem cīnījās par katru zemes pleķīti.

Tā bija ļoti ilga cīņa, jo tikai 1492. gadā katoļu monarhi, kas pārvaldīja jau atgūtās zemes, noslēdza Rekonkistu. Šī gada 2. janvārī viņi atkaroja pēdējo un spēcīgāko arābu pārvaldījumu – Granadu.

Teritoriāli katoļi bija atkarojuši savu zemi un padzinuši no turienes gan maurus, gan ebrejus. Sākās Spānijas zelta laiks un katoļu monarhijas valdīšana. Bet jāatzīst, ka arābi Pireneju pussalā ir atstājuši fantastiskas liecības par savu klātbūtni, to mēs varam redzēt arhitektūrā, mākslā un kultūrā, piemēram, pasaules slavenais Alambras cietoksnis ir krāšņs un savdabīgs austrumus un rietumu kulturas apvienojums.

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!