Čārlzs Dikenss

Šī diena ir īpaša ar to, kad dzima vīrs, kurš tiek dēvēts par spilgtāko un izcilāko Viktorijas laika raksnieku, Čārlzs Dikenss. Dikensa daiļradare krasi ir ietekmējusi visu pasaules literatūras attīstību. Viņš bija viens no pirmajiem angļu rakstniekiem, kas savos darbos atspoguļoja tā laika reālo stāvokli sabiedrībā .

Čārlzs piedzima 1812. gada 7. februārī Angiljas dienvidos, Portsmutas pilsētā. Viņa pilnais vārds – Čārlzs Džons Hafams Dikenss. Viņa ģimene bija mazturīga, bet neskatoties uz to, vecāki bija ļoti dzīvespriecīgi un mīloši. Čārlza bērnība nebija viegla, jo viņa tēvs bija sīks ierēdnis, kas strādaja Portsmutas pilsētas dokos. Tāpēc viņš  nereti iestiga vairākos parādos, jo tīka tam ik palaikam aizsēdēties krogos. Beigu beigas tēvu apcietināja, un viņš nokļuva cietumā. Čārlzam bija tikai desmit gadi, kad nācās pamest mācības un meklēt darbu, lai nodrošinatu iztiku. Viņš strādāja kādā rūpnīcā, kur vajdzēja aplīmēt ar etiķetēm apavu krēma pudelītes. Izglītību Čārlzs ieguva tikai pašmācības ceļā.

Čārls laika gaitā apguva dažādus amatus,  piemēram – rakstvedis, reportieris, redaktors. Kā reportieris, viņš izmantoja iespēju un publicēja savus stāstus redakcijā. 1836. gadā Čārlzs apkopoja savus iepriekšpublicētos stāstus savā pirmajā grāmatā, “Boza stāsti un apraksti” (Sketches by Boz). Pēc pāris gadiem viņš aprecējās ar Ketrīnu Hogārtu. Savu atpazīstamību viņš ieguva caur The Morning Chronicle kā reportieris, publicējot savu darbu “Pikvika kluba piezīmes” (The Pickwick Papers). Tas guva pārsteidzošus panākumus, sensāciju un padarīja Čārlzu slavenu.

Čārlzs bija viens no pirmajiem, kurš rakstīja angļu literatūrā par vienkāršo ļaužu smago dzīvi. Viņa stāstos ļoti spilgti tika aprakstīti pretstati: nabagie – bagātie, taisnīgums – netaisnīgums, ticība – neticība utt. Čārlzs ticēja, ka ir iespējams pārveidot, izmainīt sabiedrību tikai pāraudzinot tos, tāpēc viņš pievērš lielu uzmanību tieši audzināšanas problēmai. Viņa populārākie darbi bija “Dāvids Koperfīlds”, “Olivers Tvists”, “Pikvika kluba piezīmes”. 1870. gada janvārī viņš veica pēdējo lasījumu sēriju Londonā. 9. jūnijā Dikenss, 58 gadu vecumā, Godshilā nomira no asinsizplūduma smadzenēs. Par viņu sēroja ļaudis visā pasaulē.

Maruta Birša, foto Smabs Sputzer

You may also like...

1 Response

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!