Deli par Indijas galvaspilsētu

1931. gada 10. februārī Deli kļūst par Indijas galvaspilsētu. Deli ir otra lielākā Indijas metropole un astotā lielākā metropole pasaulē, kurā dzīvo 16,7 milj. iedzīvotāju. Tā ir arī Indijas galvaspilsēta un politiskais centrs un atrodas Indostānas pussalas ziemeļu daļā pie Jamunas upes. Pilsēta sastāv no divām daļām — Vecā Deli un Jaunā Deli. Vecā Deli ir senā pilsēta, kuras veidolu lielā mērā nosaka tas, ka tā bijusi Mogolu impērijas galvaspilsēta, bet Jaunā Deli ir attīstījusies kopš 1911. gada, kad Deli kļuva par britu Indijas galvaspilsētu.

Zināms, ka Deli jau bijusi apdzīvota 6. gs. pirms Kr. Ar laiku pilsēta pārtapa par Indijas kultūras, politisko un tirdzniecības centru. Laikā no 1649. to 1857. gadam, tā bija Mogolu Impērijas sastāvā. Šajā laikā tiek uzcelti dažādi iespaidīgi monumenti un tempļi kā Jama Masjid, kas ir Indijas lielākā mošeja. Ienākot Britu Austrumindijas kompānijai Indijā 18. gs. un pakāpeniski nostiprinot varu, Deli 1857. gadā tika pakļauta kompānijas kontrolei un 1920 – ajos gados Deli tika uzsākta jaunās pilsētas daļas izbūve, ko mūsdienās pazīst ar Jauno Deli. Kad Indija ieguva neatkarību, 1947. gadā Jaunā Deli kļūst par neatkarīgās Indijas galvaspilsētu. Jaunajā Deli atrodas Indijas galvenās pārvaldes institūcijas, ieskaitot valdību, kā arī Deli pašvaldību.

Pilsētas platība ir 1,484 km2 , no kuriem 783 km2 ir lauku teritorijas, bet 700 km2 ir pilsētvide. Jamunas upes piekrastē ir palienu pļavas, kas sniedz auglīgu augsni lauksaimniecībai. Deli tāpat ietilpst seismiskajā zonā, taču zemestrīces šeit nav notikušas sen. Pilsēta 1990 – gados bija viena no piesārņotākajām pilsētām pasaulē, taču mūsdienās situācija gājusi uz labo pusi – 2003. gadā tā saņēma ASV Enerģētikas departamenta balvu par centieniem apkarot gaisa un vides piesārņojumu un alternatīvās degvielas kā biogāze izmantošanu transportam.

Deli valda subtropu klimats ar ļoti karstām vasarām – vidējā temperatūra jūnija un jūlija mēnešos sasniedz +40C, savukārt ziemas mēnešos tā ir aptuveni +15-18C. Turklāt vasaras mēnešiem raksturīgi arī liels nokrišņu daudzums, klimatu padarot visai tveicīgu. Augstākā fiksētā temperatūra ir prātam neaptverami +46.7C

Pilsēta tāpat ir lielākais tirdzniecības centrs Ziemeļindijā, iekšzemes kopproduktam sasniedzot 26 miljardus ASV dolāru gadā. Vislielāko daļu (70,95%) aizņem pakalpojumu sektors, ražošanai aizņemot 25,20%, bet lauksaimniecībai – 3,85%. Deli tirdzniecības apjomi strauji ir kāpuši un šī 7. dārgākā vieta pasaulē, kur ierīkot savu ofisu, sasniedzot 1612$ cenu par kvadrātmetru.

Raivis Kalniņš, foto: gainan

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!