Dženisa- sieviete ar roķīgāko balsi

1943. gadā dzimusī Dženisa Līna Džoplina (Janis Lyn Joplin) ir viena no savas paaudzes spēcīgākajām roka un blūza izpildītājām. Tiek uzskatīta par pionieri vīriešu pārstāvētajā roka pasaulē, kā arī klasisku hipiju laika ikonu. Viņas piesmakusī balss ar plašo diapazonu -no klusa čuksta līdz okeāna brāzmai reti kuru atstāja vienaldzīgu.
Dženisa piedzima Portartūrā, Teksasas štatā, ASV un jau agrā bernībā Dženisai tika veltīta pastiprināta vecāku uzmanība, jo mazā meitene bieži vien jutās nelaimīga. Jau pusaudzes gados viņa atšķīrās no saviem vienaudžiem – bija mazliet vientulīga un viņas mūzikas gaume bija vairāk balstīta uz folkmūziku un blūzu, kā arī viņas draugi bija alternatīvā stila piekritēji. Intervijā dziedātāja atzina, ka viņu ir izsmējuši ne tikai klases un skolas vienaudži, bet pat visa štata. Tomēr drīz vien, 1963. gadā Dženisa devās uz Sanfrancisko, kur tajā laikā sāka veidoties hipiju kustība. Šajā laikā meitene nolēma savu nākotnes karjeru saistīt ar mūziku un iestājās korī. Vēlāk Džoplina uzstājās dažādos krogos un kafejnīcās, Sanfrancisko un Monterejas Folkfestivālos. Lai gan viņai piemita unikāla balss un milzīgs talants, karjeras attīstību bremzēja spēcīgā aizraušanās ar narkotikām un alkoholismu.
Pēc diviem gadiem Dženisa pievienojās grupai “Big Brothers and the Holding Company”, kā soliste. 1967. gadā grupa uzstājās Monterejas starptautiskajā rokfestivālā un guva lielus panākuus. Eksperti dziedātāju dēvēja par sava laika spēcīgāko sieviešu kārtas rokzvaigzni, pielīdzinot viņu slavenākajiem roka industrijas vīriešiem. 1968. gadā grupa noslēdza līgumu ar skaņu ierakstu kompāniju “Columbia Records” un iznāca albums “Cheap Thrills”. Albums vairākas nedēļas ieņēma pirmo vietu “Billboard” topos un mēnesi pēc iznākšanas sasniedza zelta albuma statusu (miljons pārdotu kopiju). Neskatoties uz grupas panākumiem Dženisa grupu pameta un uzsāka solokarjeru, dibinot grupu “Kozmic Blues Band” un izdodot albumu “I got Dem Ol` Kozmic Blues again Mama!”. Bet drīz vien grupa izjuka. Dziedātāja izveidoja nākamo grupu “Full Tilt Boogie Band”, ar kuru kopā radās viņas populārākais albums “Pearl” 1971. gadā. Tomēr albuma iznākšanu Dženisa nesagaidīja, jo tika atrasta pārdozējot heroīnu mirusi savā viesnīcas numuriņā. Viņai bija tikai 27 gadi, var teikt, ka mirusi pāragri, tomēr atstājusi neizdzēšamas pēdas mūzikas vēsturē. Viņas balsi nevar sajaukt ar citām, un viņas emociju nevar neizjust katrs, kas klausās.
Raksta autors: Edgars

2 Responses

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!