Gadu mijas ‘odziņa’ – Anrī Matiss

Ja esi modernās mākslas mīļotājs, šis vārds tev noteikti ir pazīstams- Anrī Matis (Anri Matisse) – franču gleznotājs, kas pasauli ieraudzīja 1869. gada pēdējā dienā, 31.decembrī. Viņš bija viens no tiem māksliniekiem, kas 20. gadsimta sākumā sāka apzināti kāpt pāri mākslas robežām, veidojot savu, modernās mākslas pasauli.

Šobrīd Matiss ir ”klasika” , un viņa darbi atrodas pasaules slavenākajos muzejos, to vērtība ir ārkārtīgi liela. Viņa stils ir īpatnējs – tas it kā turpina impresionisma aizsākto mirkļa tvērumu, tomēr ir kaut kas vairāk. Šo ”vairāk” tad arī nosauca par Fovismu – mākslas stilu, kas eksistēja pavisam neilgi, bet atstāja iespaidu un 20. gadsimta māksliniekiem.

Matisu pamatoti var uzskatīt par fovisma radītāju. Fovisms uzsvēra krāsas un triepiena nozīmi, īpaši nepievēršoties reālismam un tiešajam atveidojumam. Matiss gleznoja no dabas, bet viņa gleznas ne tuvu nelīdzinās tam, ko viņš zīmēja, jo lielākā nozīme bija sajūtai, krāsai un otas triepieniem un detaļas un formas kļuva mazsvarīgas.

Raksta, ka mīlestība pret krāsu, perfektā krāsas izjūta, viņam bija no mātes, porcelāna apgleznotājas. Māte arī iepazīstināja Matisu ar zīmēšanu, tiesa, visai netīšā veidā. Kad Matiss pēc tēva vēlmes jau bija izmācījies par juristu un darbojās tiesību zinātņu jomā, viņam tika veikta aklās zarnas operācija. Lai dēlam nebūtu garlaicīgas ilgās atlabšanas stundas, māte viņam iedeva zīmēšanas piederumu komplektu. Kopš tā mirkļa Matiss iemīlējās zīmēšanā, krāsā, formā un līnijā…  No nejaušības radās unikāls mākslinieks ar patiesu mīlestību pret mākslu. Bet tādas nejaušības jau nemaz nemēdz būt, vai ne?

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!