Izklausās pēc Žila Verna

Žils Verns (Jules Gabriel Verne) bija franču autors, kas aizsāka zinātniskās fantastikas žanru literatūrā, ir uzrakstījis vairāk nekā simts romānu, kā arī lugas, īsos stāstus, vēsturiskus un ceļojumu aprakstus. Cilvēks, kas savu iztēli izmantojis zinātniskos atklājumus, pārvēršot tos aizraujošos stāstos.

Žils ir dzimis 1828. gada 8. februārī Nantes pilsētā Francijā. Viņa tēvs vēlējās, lai dēls iet viņa pēdās un kļūst par advokātu, taču, studējot Parīzē, Žilam vairāk iepatikās literatūra, īpaši teātris. Viņš pat uzrakstīja dažas lugas, kā arī īsos stāstus.

1857. gadā Žils apprecējās un vairākus gadus strādāja par brokeri Parīzes Akciju Tirgū. Šajā periodā viņš turpināja rakstīt, kā arī domāt par jauna tipa romānu – tādu, kurā būtu apkopoti gan zinātnes fakti ar piedzīvojumu piegaršu.

Tas izdevās 1862. gadā, kad viņš satika izdevēju Pjēru Hēzelu (Pierre-Jules Hetzel), kurš bija ar mieru izdot viņa pirmo romānu fantastikas romānu sērijā „Neparastie piedzīvojumi” (Voyages extraordinaires ) Romāns kļuva par starptautisku bestselleru, turklāt izdevējs piedāvāja viņam noslēgt ilgtermiņa līgumu, lai viņš turpināt rakstīt savā jaunatklātajā žanrā „zinātniskā fantastika”. Verns nolēma pamest savu darbu akciju tirgū un pilnībā pievērsties rakstīšanai. Viņa sadarbība ar izdevēju izrādījās necerēti veiksmīga, viņiem kopā strādājot veselus 40 gadus un izdodot vairāk kā 60 darbus romānu sērijā „Neparastie piedzīvojumi”.

Populārākie rakstnieka piedzīvojumu romāni ir “Piecas nedēļas gaisa balōnā” (1863), “Ceļojums uz Zemes centru”(1864), “Kapteiņa granta bērni”  (1868), “Ceļojums ap Mēnesi” (1869), “20 000 ljē pa jūras dzelmi” (1870), “80 dienās ap zemeslodi” (1873) u.c., kas arī iespaidojuši daudzus cilvēkus mūsdienās dažādās izpausmēs  realizēt viņa iztēles brīnumus. Piemēram, 1954. gadā ASV Jūras spēki, iespaidojoties no Žila romāna, nosauca pirmo kodolzemūdeni par Nautilusu. Tāpat daudzi dēkaiņi, sekojot Žila izdomātā romāna varoņa Fileasa Foga pēdās, mēģinājuši apceļot pasauli ātrāk kā 80 dienās, gan uzstādīt jaunus pasaules rekordus, to darot.

Raivis Kalniņš, foto Abode of Chaos

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!