Jaudīgais Džeimss Vats

Skotu izgudrotājs un inženieris Džeimss Vats ( James Watt) dzimis 1736.gada 19.janvārī. Savā dzīves laikā viņš sniedzis lielu ieguldījumu industrializācijas augšupejai, radot tvaika motoru, kas pavēra plašas iespējas dažādās dzīves sfērās.

Iespējams, ka Džeimss interesi par inženieriju smēlās no saviem vecākiem, kuri bija izglītoti cilvēki. Jau mazs puika būdams, viņš aizvadīja bērnību vērojot tēva – kuģu būvētāja un kapteiņa- padarīto.

Sākotnēji Vats mācījās par instrumentu meistaru, taču laika gaitā viņa mērķi kļuva nopietnāki. 1758.gadā Vatam Glāzgovas universitātē tika piešķirta darbnīca, kur viņš turpināja pilnveidoties, lai turpinātu aizsākto. Pauklausot sava drauga, universitātes profesora, padomam, Džeimss Vats sāka interesēties par tvaiku un tā pielietojamību inženierzinātnē. Pirmie mēģinājumi cieta neveiksmi, taču arī viņš mācījās no kļūdām. Salabojot universitātes tvaika dzinēju, Vats saprata darbības principu un vēlējas pats izveidot savu modeli, turklāt dabiskā lielumā. Panākot iecerēto, 1776.gadā tika uzstādīti pirmie tvaika dzinēji, kas attīstīja industriālo revolūciju. Pateicoties Vata idejai par tvaika motoru kā enerģijas avotu, tika atrisinātas neskaitāmas ar sadzīvi saistītas problēmas, no kurām visbūtiskākā bija pārvietošanās iespēja.

Līdzās tvaika motora izgudrošanai, Džeimss Vats nāca klajā arī ar indikatoru diagrammām, paralēlo kustību un Saules un planētas mehānismu.

Šie sasniegumi ir padarījuši viņa vārdu neaizmirstamu un pieminamu. Par godu skotu inženiera paveiktajam, viņa uzvārdā ir nosaukta jaudas mērvienība- vats.

Raksta autors: Madara

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!