Kiplings un džungļi

Bagira, Balū un Mauglis, Riki Tiki Tavi, Rakša un Šir Hans… Vai tu jau pazīsti šo raibo kompāniju? Viņus visus vieno viena radītāja meistarīgā rakstāmspalva.

30. decembris Radjards Kiplingam (Rudyard Kipling, 1865 – 1936) ir jubilejas diena. Viņš ir izcils britu rakstnieks, Nobela prēmijas literatūrā laureāts, kurš pieprot arī apbrīnojami patiesi attainot dzīvnieku pasaules nianses, kā tas ir, piemēram,  ”Džungļu grāmatā” (Jungle book).

Kiplinga dzimtā zeme ir Indija, viņa laikā – britu kolonija. Pirmos sešus dzīves gadus rakstnieks pavadīja dzimtenē, un Indijas vide, daba un cilvēki atstāja uz mazo Radjardu lielu iespaidu. Vēlāk viņš daudz ceļoja, galvenokārt, pa attāliem un eksotiskiem kontinentiem – Āfriku, Austrāliju. Viņam ir savdabīgi skaists pasaules redzējums, kas, šķiet, saplūdinājis robežas starp cilvēku kultūru un dzīvnieku pasauli. Neskaitāmas kultūras nozares ir smēlušās iedvesmu no viņa radītajiem tēliem – kino, animācija, māksla un pat psiholoģija.

Nav šaubu, ka viens no iespaidīgākajiem literārajiem tēliem pasaules vēsturē ir Kiplinga Mauglis (Mowgli). Tas ir puisēns, kuru džungļos uzaudzinājuši vilki – teju vai kults, kas ne tikai bagātinājis lasītāja iztēli ar elpu aizraujošiem piedzīvojumiem džungļu pasaulē, bet arī pievērsis uzmanību dažādām sociālām problēmām. Tas ir kas vairāk par spēju izdzīvot starp dzīvniekiem – tas ir stāsts par draudzību, piederību un cilvēcību. Tas, par ko vēlas lasīt un piedzīvot ikviens kā Āfrikas, tā arī pilsētas džungļos.

 

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!