Love Him Tender


Elviss Ārons Preslijs (Elvis Aaron Presley) dzimis 1935. gada 8. janvārī ASV, Misisipi štatā. Preslijs savu karjeru uzsāka 1954. gadā kā viens no pirmajiem rockabilly mūzikas stila pārstāvjiem. Tas nav pārspīlējums, ka jebkurš, kas uz skatuves kāpa pēc 54. gada, to darīja, iedvesmojoties no viņa. Elviss ietekmēja ne tikai tā laika jaunatni un mūziku, bet gan visu 20.gs jaunatnes kultūru. Viņš bija pirmais, kurš ‘sakrustoja’ gospeļu mūziku ar blūzu, rokenrolu un kantrī, piedalījās šovos un izveidoja to, ko mēs tagad saucam par imidžu. Elviss Preslijs nav pazīstams tikai kā Rokenrola karalis, bet arī kā seksa simbols – imidžs, ko pelnīti izveidojis sev pats.

Rokenrola karaļa ģimene bija ļoti trūcīga. Dzemdību laikā, mira Preslija dvīņubrālis. 18 gadu vecumā viņš pameta mācības un sāka strādāt kā šoferis kādā elektropreču kompānijā. Kopā ar ģimeni viņš dziedāja gospeļu korī, un viņam ļoti patika apmeklēt koncertus. Elviss bija kautrīgs puisis un, iespējams, nekad nebūtu sasniedzis slavu, ja 18 gadu vecumā nebūtu devies ierakstīt mūzikas plati par 4 dolāriem, kas bija domāta kā dāvana viņa mātei Gledijai dzimšanas dienā. Par viņu ieinteresējās ierakstu studijas īpašnieks, un tā, pamazām, sākās Elvisa Preslija ceļš uz mūzikas virsotnēm.

Jau pašā slavas sākumā, Elviss publikai parādīja savu slaveno dejošanu ar gurniem, kas izraisīja neviltotu sajūsmu jauniešu vidū. Jau 1956. gadā, būdams tikai 21 gadus vecs, no vietēja mēroga dziedātāja viņš kļuva par pasaules mēroga zvaigzni. Janvārī tika ierakstīts Preslija pirmais singls ”Heartbreak Hotel”.

Arī Holivuda ieinteresējās par jauno zvaigzni un parakstīja līgumus par filmēšanos 3 filmās. Kā aktieris dziedātājs gan izrādījās briesmīgs, tomēr 1957. gadā Elviss filmējās vēl 2 filmās. Gada nogalē viņš tika iesaukts dienestā ASV armijā, ko kinokompānijām uz laiku izdevās atlikt. Tomēr, jau 58. gada martā, rokenrola zvaigzne pameta skatuvi.

Pēc demobilizēšanas, 60. gadu vidū, publika bija zaudējusi interesi par dziedātāju. Vienīgi 1967. gadā ierakstītais albums gospeļu stilā, nesa Elvisam ilgi gaidīto Grammy prēmiju.

24 gadu vecumā, puisis iepazinās ar jaunu amerikānieti, kura bija nākusi no Francijas – Priscilu Beljē, kuru pēc 9 gadu kopā būšanas viņš apprecēja. (Viņu meita Līza Marija kādu laiku bija kopā ar Maiklu Džeksonu.) Pēc gandrīz 6 gadiem laulībā, viņi oficiāli izšķīrās, jo Priscila nevarēja samierināties, ka viņu mājā visu laiku uzturējās nepazīstami paziņas.
Pēc laulības šķiršanas, Elvisu ‘atgriezt’ spēja režisors Stīvijs Bainders. Jaunie koncerti patika gan publikai, gan kritiķiem. Tika pat izdota filma ”Elvis: lūk, tā tas notiek”. Līdz ar to, Elviss atsāka ierakstīt dziesmas. Tomēr, ne uz ilgu laiku. Šķiršanās bija rokenrola karali ietekmējusi neatgriezeniski – Elviss sāka pieņemties svarā, neapmeklēt ierakstu studijas, savādi uzvesties koncertos, un tie pat tika atcelti viņa veselības dēļ.

1972. gada 16. augustā, 37 gadu vecumā, Elviss Preslijs mira no sirdstriekas – ārsti konstatēja, ka Elvisa sirds bija traumēta no neskaitāmiem preparātiem. Preslijs tika apbedīts Greislendas dārzā blakus abu vecāku kapu vietām.
Mūsdienās Elviss Preslijs tiek atzīts par vienu no populārākajiem 20. gs. dziedātājiem un centrālajiem kultūras fenomeniem visā pasaulē.

You may also like...

1 Response

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!