Klīnika, ķirurgu skola un muzejs. Pauls Stradiņš

Medicīnas ģēnijs Pauls Stradiņš dzimis 1896.gada 17.janvārī Viesītē. Šodien aprit 54 gadi kopš miris latviešu izcilais mediķis, kurš savā dzīves laikā paveicis ļoti daudz medicīnas attīstības labā. Pauls Stradiņš bija izcils sava amata profesionālis, kurš tiek pieminēts vēl šodien. Reiz viņš teica: „Man jāatstāj pēc sevis klīnika, ķirurgu skola un muzejs”. Vadoties pēc šīs devīzes, viņš sasniedza savu mērķi, ko šodien prot novērtēt ikviens.

Savas zināšanas un pieredzi viņš kā profesors pasniedza Latvijas Universitātes un Rīgas Medicīnas institūta jaunajiem mediķiem. Līdzās profesora amatam, Pauls Stradiņš sekmīgi vadīja Rīgas 2.pilsētas slimnīcu, ko viņš pārveidoja par izglītības un ārstniecības iestādi, kuru šobrīd sauc par Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcu. Viņa vārds rotā vēl vienu medicīnas izglītības iestādi, ko pats radījis – Paula Stradiņa Rīgas 2.medicīnas skola. Par godu profesoram tika izveidots Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, kurā apskatāmi privāti saglabātie medicīnas materiāli, kuri vēsta par tā laika sasniegumiem.

Pateicoties Paula Stradiņa iniciatīvai un apņēmībai, tika uzsākta sešstāvu korpusa būvniecība. Slimnīca tika nodrošināta ar jaunākajām diagnostikas ierīcēm un metodēm. Profesors būtiski attīstīja medicīnas nozari, jo bija iespējams veikt onkoloģisko izmeklēšanu, asinspārliešanu, reanimatoloģiju, ķīmijterapiju u.c. No 1934.-1937.gadam darbojās profesora dibināta un vadīta vēža apkarošanas biedrība. Pauls Stradiņš no 1945.-1949.gadam ieņēma republikas galvenā ķirurga amatu, kam sekoja galvenā onkologa vieta. Šis izcilais mediķis ir paveicis gandrīz neiespējamo, viņa lielā apņēmība un vēlme kaut ko sasniegt, ir likusi paliekošus pamatus Latvijas medicīnā.

Savulaik Paulam Stradiņam pēckara periodā nācās arī piekāpties citu demagogu priekšā, kas uzspieda savus uzskatus. Par laimi, viņš netika represēts, jo tas ierobežotu un apturētu jau veiksmīgi iesāktos pētījumus un onkoloģisko slimību ārstēšanu.
Ievērojamā mediķa vārdā nosauktas ielas gan Viesītē, gan Jūrmalā un Ventspilī. Izrādot pateicību par sasniegto, ieguldīto un izjūtot godu, 1996.gadā tika izdota Paulam Stradiņam veltīta pastmarka. Iespējams, tas ir mazākais, ko varam darīt, taču tādējādi mēs atcerēsimies un pieminēsim  Paula Stradiņa vārdu.

Raksta autors: Madara, attēls: digital cat 

You may also like...

2 Responses

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!