Mazliet melanholiski par Edgaru Alanu Po

Tas, ka mākslas darbs ir paša mākslinieka dvēseles atspoguļojums, zināms jebkuram, tomēr cik bieži mēs tiešām aizdomājamies par daba satura dīvainībām un mākslinieka psihi? Grāmata ir kaut kas maģisks, ja esam vērīgi lasītāji, tā mums atklāj visu – autora skatījumu, eneģētiku, pieredzi. Katram vajadzētu grāmatzīmīti ar frāzi „Atceries, tu lasi nevis tipogāfisku izdevumu, bet pašu rakstnieku!” Tā mēs vairāk saskatītu un analizētu detaļas, un ikdienišķā lasīšana iegrozītos pavisam jaunā dimensijā.
Daudzi no mums pazīst Edgara Alana Po literatūru. To lasot, vairāk aizdomājamies par visām īpatnējajām un mistiskajām situācijām, iegrimstam šausminošajos notikumos un pilnīgi izdzīvojam tos, iejūtmies detektīvu ādā un sekojam pa pēdām pierādījumiem līdz nozieguma atklāšanai. Tomēr, vai kādreiz esam aizdomājušies, kāda bijusi Po dzīve, kuras iespaidā viņš ir rakstijis šādi?
Jau dzīves sākums sagrāva Edgara Po dvēseles mieru, jo gadu pēc viņa dzimšanas mirst tēvs. Un vel pēc gada arī māte. Divus gadus vecais Egars kļuvis par bāreni, bez jebkādām atmiņām par aizgājušajiem vecākiem. Mazo Edgaru savā ģimenē pieņem turīgs Ričmonds tirgotājs Džons Alans. Pats Edgars dzimis 1809. gada 19. janvārī Amerikas pilsētā Bostonā. Studiju laikā daudz dzēris vīnu un spēlējis kārtis, arvien vairāk grimstot parādos, līdz to ticis izslēgts no skolas. Audžutēvs atteicās maksāt. Kā vēl viens kritisks dzīves pārbaudījums – līgavas vecāki atsauc plānoto saderināšanos ar iecerēto Elmīru Rosteri. Drīz pēc tam mirst arī viņa audžumāte. Lai arī, šķiet, nesaudzīgais Edgara Po liktenis viņu jau pavisam izņirgājis, nelaimju ķēde nebeidzas – 1847. gadā, 25 gadu vecumā mirst viņa mīļotā sieva Virdžīnija Klemma. Šis notikums Po pārvērš par depresīvu alkoholiķi. Sevi atstājot posta varā, rakstnieks 1849. gadā atrasts miris.
Zinot šo sāpīgo likteni, kļūst skaidri arī baiso un dramatisko Edgara Alana Po dzejoļu un īso stāstu iemesli. Tomēr, neskatoties uz šīm grūtībām, viņš ir cīnījies un bijis enerģijas un entuziasma pilns sarakstīt vairākus pasaules mēroga dzejoļu krājumu un septiņdesmit piecus īsos stāstus. Radījis apvērsumu pasaules literatūrā, jo uzskatāms par detektīva žanra aizsācēju. Pat tas nu nešķiet tik nejauši, jo tikai cilvēks ar pamatīgi izlaupītu dvēseli var kļūt par gluži kā tādu savas dzīves detektīvu – meklējot neatrodamās atbildes un iemeslus līdz pat pēdējās elpas vilcienam…

Raksta autors: Rūta

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!