Morāle caur jokiem

Franču dramaturgs Moljērs, īstajā vārdā Žans Batists Poklēns dzimis Parīzē, 1622.  gada 15. janvārī. Viņa mūžs ilga 51 gadu, kura laikā viņš darbojies ne tikai kā dramaturgs, bet arī kā aktieris, režisors un rakstnieks arī savā iemīļotākajā žanrā –  komēdijā.

Franču dramatuģijā, līdzās komēdijai, viņš aizsāka apskatīt arī reālismu, visu, kas jauns un interesants tā laika iedzīvotājiem un pastāvošajai kārtībai. Moljērs bija cilvēks, kas pelēkajā ikdienā vēlējas ieviest ko tādu, kas reizē gan pamācītu, gan liktu pasmaidīt un uzjautrināties, taču viņam nācās dzirdēt arī pārmetumus par šo atļaušanos. Viņš savās lugās uzsvēra un parādīja tā laika dzīvi, kur galvenais varonis bija jauna tipa cilvēks, kurš atšķirās no pārējiem savos uzskatos par dzīvi un apkārt pastāvošo. Moljērs apspēlēja un kritizēja trūkumus un netikumus garīdzniecībā un starp cilvēkiem (liekulība, skopums),  turpretī uzsvēra zemāko slāni jeb kārtu un to gudrību.

Moljērs tiek dēvēts par vienu no izcilākajiem komēdiju autoriem pasaules literatūrā, jo viņš prasmīgi radīja komēdijas, apvienojot franču farsa un itāļu komēdijas raksturīgos elementus. 1659.gadā Moljērs nāca klajā ar savu pirmo komēdiju Smieklīgās daiļavas, kura izpelnījās labas atsauksmes. To novērtēja arī karalis Luijs XIV un iecēla viņu par Versaļas galma izklaidētāju, kas viņam bija liels gods. Moljēru slavināja arī par 1660.gada komēdiju Sganarels, Vīru skola (1661), kam pretī stājās  Sievu skola (1662). Žana Batista Poklēna kontā ir arī lugas Tartifs (1664), Dons Žuans (1665), Mizantrops (1666), Skopulis (1668), Skapēna nedarbi (1671). Šīs lugas Moljēram atnesa pasaules slavu, jo tajās ietverts sociālais un psiholoģiskais raksturojums. 1664.gada luga Tartifs jeb Liekulis atzīta par nozīmīgāko, kur Moljērs apspēlējis svētulību.

Moljēra daiļrade vēl šodien tiek izrādīta uz teātru skatuvēm, kas nozīmē, ka viņa kā mākslinieka devums ir augstvērtīgs un paliekošs cauri gadsimtiem.

Autors: Madara, attēlā:  Dons Žuans, autors: plaisanter

You may also like...

3 Responses

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!