No akmentiņiem, drupačām līdz telegrāfam

1775.gada 20.janvārī ir dzimis viens no cilvēkiem, par kuru ietekmi mūsu dzīvē savās ikdienas gaitās mēs domājam reti, bet tomēr visi zinām viņa vārdu, kaut vai no skolas fizikas stundām. Tas ir franču matemātiķis un fiziķis Andrē Marī Ampērs (André-Marie Ampère). Viņa devums zinātnē un tehnoloģiju attīstības vēsturē bija elektromagnētisma teorijas formulējums 1827.gadā un pirmā elektriskā telegrāfa izgudrojums.

Ampērs ir dzimis Francijas pilsētā Lionā, šobrīd viņa dzimtajās mājās atrodas muzejs. Jau no bērnības Andrē Marī izjuta interesi par skaitļiem un skaitļošanu, šķita, ka kalulācijas viņa galvā notiek pilnīgi dabiski, viņš rēķināja ar akmentiņiem un maizes drupačām, izmantoja visu, kas bija atrodams apkārt. Viņa tēvs pieturējās pie tēzes, ka bērnam ir jāapgūst tikai tas, kas pašam interesē, tā viņš pats sāka pasniegt dēlam dabas zinības un latīņu valodu, drīz vien saprotot, ka aritmētika ir viņa lielais talants.

Lielā Franču revolūcija atņēma dzīvību jaunā zinātnieka tēvam, šis trieciens bija ļoti smags. Ampērs atmeta jebkādu darbošanos ar skaitļiem uz vairāk kā gadu. Savus zinātniskos pētījumus viņš atsāka tikai pēc tikšanās ar savu mīlestību, Jūliju. Lai gan šī meitene pret jauno zinātnieku neizjuta tik pat stipras simpātijas, abi salaulājās. Abiem piedzima dēls un Ampērs, lai nopelnītu, kļuva par matemātikas pasniedzēju. Diemžēl viņa sieva mira smagas slimības seku rezultātā.

Ampērs pārcēlās uz Parīzi, kur turpināja savu darbību kā pasniedzējs, pētnieks un zinātnieks, viņa interešu lokā bija matemātika, fizika, metafizika un ķīmija. Parīze pavēra plašas iespējas tik ģeniālam prātam, viņa raksti un pētījumi piesaistīja Francijas Universitātes un Zinātņu institūta uzmanību. Ampērs arī darbojās abās šajās izcilajās iestādēs, bet visvairāk laika viņš pavadīja, darbojoties Parīzes Politehniskajā skolā kā profesors.

Savu nozīmīgāko publikāciju par mīļākajām pētāmajām tēmām- elektrību un magnētismu- Ampērs izdeva 1826.gadā, tās nosaukums bija Memoir on the Mathematical Theory of Electrodynamic Phenomena, Uniquely Deduced from Experience. Tas iekļāva četru eksperimentu aprakstus, kuru rezultātā tika iegūti matemātiski vienādojumi, ar kuriem aprēķina elektrodinamiku. 19.gadsimta zinātnē, viņa atklājumi kļuva par fundamentāliem elektromagnētisma pētniecībā.

Šobrīd ampērs ir arī termins, kas apzīmē strāvas stiprumu, tā tas nosaukts par godu Ampēram. Viņa vārdā ir nosaukts arī Ampēra likums, kas nozīmē likumsakarību starp strāvas magnētisko lauku un magnētisko adatu.
Kas attiecas uz viņa piemiņu, Ampēra vārdā ir nosauktas skolas un ielas, viņa vārds pat ir iegravēts Eifeļa Tornī, līdzās dižākajiem XVIII un XIX gadsimtu zinātnes prātiem.

Raksta autors: Elīna Cauna, foto:ampēra etalons by zigazou76

You may also like...

1 Response

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!