No gramatikas skolas līdz Džokerim

22. janvāris ir diena, kad pieminam Hītu Ledžeru. Austrāliešu izcelsmes aktieris Hīts Endrū Ledžers ( Heath Andrew Ledger ), dzimis 1979. gada 4. aprīlī Pertā, Austrālijā, miris 2008. gadā 22. janvārī Ņujorkā, ASV).

Hītu aktiermāksla piesaistīja jau skolas gados, bet to viņš aizsāka 10 gadu vecumā uz skatuves teātrī. 16 gadu vecumā viņš pabeidza Guildfordas Gramatikas Skolu, jo eksāmenus nokārtoja ātrāk nekā citi. Drīz pēc skolas beigšanas, viņš savu pirmo profesionālo aktiera lomu saņēma filmā ‘Blackrock’, ļoti nopietnā filmā par jauniešu skarbo dzīvi. 17 gados  viņš tēloja homoseksuālu riteņbraucēju TV sērijās par profesionāliem atlētiem ar nosaukumu ‘Sweat’. Viņš teica, ka vēlās šo lomu tāpēc, jo ir tik maz homoseksuālu aktieru televīzijā, viņš nodomāja, ka spētu piesaistīt uzmanību, ja notēlotu šo lomu ar taisnīgumu, un viņš to izdarīja. Jau filmēšānas laikā, viņš saņēma piedāvājumu filmēties Amerikā, kuram viņš piekrita.

Pirmo reizi Amerikāņu publikas uzmanību pievērsa 1999. gadā, kad piedalījās filmā ’10 Things I Hate About You’ un filmā ‘Two Hands’. Pēc šīm filmām, šķita, ka Hīts ir tipisks tīņu filmu aktieris, kas viņam nepatika, tāpēc viņš pieņēma lomu ļoti nopietnā kara drāmā ‘Patriot’ (2000), ar Melu Gibsonu galvenajā lomā. Kas notika tālāk, Ledžers pieņēma gandrīz jebkuru lomu, lai spētu izvairīties no sliktā kritiķu vērtējuma par viņa aktiera prasmēm, jo viņš vēlējās sevi pierādīt kā jauns, bet cienīgs aktieris, kas ir atšķirīgs un spējīgs attēlot jebko. Viņš tika slavēts pēc īsās lomas filmā ‘Monster’s Ball’ (2001).

Hīts beidzot sagaidīja panākumus ar viņa lomu ‘Brokeback Mountain’ (2005), kurā viņš attēloja homoseksuāli, mūsdienu vesternā, kas satrieca pasauli. Ieguvis vairākas balvas kā labākais aktieris, kā arī Oskara balvas nomināciju. Filma, kas ļoti līdzinājās viņa reālai dzīvei bija ‘Casanova’ (2005), bet pēc šīs filmas uzņemšanas viņš atzina, ka vēlējās lomu spēlēt savādāk, tam sekoja filma par dzejnieku, kurš iemīlas mākslas studentē un iejauc viņu savā heroīna mīlestībā – ‘Candy’ (2006) un filma ‘I’m Not There’ (2007) par Boba Dilana dzīvi.
 Hīts savā mūžā ir veidojis attiecības ar vairākām pasaulē pazīstamām sievietēm, bet šīs attiecības nebija uz ilgu laiku, kas viņam deva siržlauzēja, kā arī kazanovas vārdu.
Christina Cauchi slavena modele, Heather Graham aktrise, Naomi Watts Oskara balvas nominētā aktrise, Michelle Williams- aktrise ar kuru viņš iepazinās ‘Brokeback Mountain’ filmēšanas laikā, pāris vēlāk saderinājās un viņiem ir meitiņa vārdā Matilda Roze Ledžera, bet ar to viss vēl nebeidzās. Hītam bija attiecības ar pasaules slavenu modeli Gemmu Wardu, bet, diemžēl, tās arī nebija ilgstošas. Arī ar Mary-Kate Olsen, kas ir aktrise jau no bērnības, kas ieguvusi pasaules slavu pateicoties savām filmām, kurās filmējās kopā ar savu dvīņu māsu Ashley Olsen.
Hīts ir teicis: ”Es dodu priekšroku satikties ar vecākām sievietēm, jo viņas necenšās izlikties vecākas kā jaunās meitenes.”

Ledžeram ir 12 tetovējumi, ieskaitot viņa meitas Matildas vārdu, kas ir tetovēts uz krūšu kurvja, sirds tuvumā. Viņš uzskatīja sevi par pus skotu, pus īru. Labrāt klausījās mūziku, uzņēma fotogrāfijas, gleznoja, rakstīja dzeju un pat bija dīdžejs. Patika spēlēt šahu, sērfot un braukt ar skeitbordu. Izbaudīja lietainas dienas un melnbaltās filmas,  Gene Kelly filmas un mūziklus; mācēja spēlēt digeridoo (austrāliešu iezemiešu pūšamais instruments), mazliet ģitāru un pašapmācības ceļā iemācijās stepu, modernās dejas. Hīts arī mācījās spēlēt klavieries un trenēt savu balsi.

Hīts ir teicis: ”Es neesmu lielisks nākotnes plānotājs. Es neplānoju nākotni. Es nezinu ko es darīšu rītdien. Man nav plānotāja, un man nav dienasgrāmatas. Es pilnībā dzīvoju šodienai, nevis pagātnei vai nākotnei.”
Ar šādu devīzi viņš plūca laurus kino lauciņā- 2008. gadā viņš piedalījās filmā ‘The Dark Knight’.  Hīts attēloja Joker (Džokers) ļauno Betmena pretinieku. Filma ieguva 2 Oskara balvas. Hīts ieguva Oskara balvu kā labākais otrā plāna aktieris. ( To saņēma viņa ģimene Oskara balvu pasniegšanas ceramonijā, kas notika pēc viņa nāves.) Intervijā viņš teica, ka šī loma viņam ir mīļākā visā karjerā. Viņam tika piešķrita arī 2009. gada Kinoakadēmijas balva par Labāko otrā plāna aktieri par šo pašu lomu. Tas viņu padarīja par pirmo personu, kas uzvarējusi šajā Oskara balvas kategorijā pēc nāves. Viņa meita Matilde saņems viņa Oskara balvu, kad viņai paliks 18 gadu. Tikmēr, šī zelta statuja atradīsies pie viņā tēva, mātes un māsas, pēc Akadēmijas noteikumiem.

Par savu lomu filmā ‘The Dark Knight’ Hīts teica: ”Džokers, līdz šim, ir noteikti lielākā jautrība, kāda man bijusi ar visām personībām, kādas esmu attēlojis. Viņš nav kontrolējams. Nav empātijas, viņš ir sociopāts, psihopāts, masu slepkava klauns, un es to pamatīgi izbaudu. Tās pārspēj visas cerības, kas man bija par to, kāda šī pieredze man būtu.”

Hīts Ledžers mūs atstāja miegā, kad nelielās devās apvienotas dažādas zāles izraisīja elpošanas mazspēju. Šis negadījums šokēja pasauli un cilvēki brauca uz Ņujorku, lai liktu ziedus pie viņa dzīvokļa durvīm. Hīta dzīve tika atcerēta un atzīmēta, viņa dzimtajā pilsētā Pērtā, Austrālijā , Cottesloe – viņa mīļākajā pludmalē. Simtiem ģimeņu, draugu neaizmirstams, mīlēts, viņš atstāja gaismu šājā pasaulē, kas nav nodzēšama.

Raksta autors: Garlībs Melderis, foto: john antoni

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!