No zaļas vārnas līdz ziedainām pasakām – Anna Sakse

Latviešu rakstniece Anna Sakse piedzima 1905. gada 16. janvārī, Vidzemē Lejasciema pagasta Lauzā. Rakstniece dzīvoja diezgan nabadzīgā ģimenē. Viņas māte aizrautīgi nodarbojās ar dziedāšanu, viņai patika lasīt, kā arī viņa bija laba stāstītāja. Taču Annas tēvam piemita izcils saimnieciskais talants. Apsaimniekojot pavisam nelielo rentējamo zemes gabalu, tēvs spēja pabarot visu ģimeni!

Jau agrā vecumā Anna sāka lasīt. Viņa lasīja latviešu, krievu, Rietumeiropas rakstnieku darbus, aizrāvās arī ar drāmu. Anna ir mācījusies Augulienas pamatskolā, Lejasciema ministrijas skolā un Lejasciema reālģimnāzijā, 1925. gadā sākusi studēt pedagoģiju un filoloģiju Latvijas Universitātē, bet studijas nav pabeigusi. Pēc diviem gadiem rakstniece tulkoja un korektēja avīzē “Pēdējā brīdī”. Vēlāk strādāja akciju sabiedrībā “Valters un Rapa”, darbojās mākslinieku un rakstnieku biedrībā “Zaļā vārna”. Otrā pasaules kara laikā rakstniece pārcēlās uz Krieviju un pēc atgriešanās Latvijā strādāja Laikrāstā “Cīņa” par kultūras nodaļas vadītāju.

Anna Sakse saprata, ka literārā daiļrade ir viņas aicinājums, viņa publicēja stāstus un noveles, kurās ir redzams smalks vērotājas talants, tieksme izprast cilvēka iekšējo pasauli. Pirmais Annas Sakses dzejolis “Dieva sapnis” tika publicēts 1925. gadā laikrakstā “Tukuma ziņas”. Daiļrades pēdējos posmos rakstniece pievērsās tam, kādēļ mēs viņu visvairāk pazīstam un mīlam- literārajām pasakām un stāstiem priekš bērniem. Tā ir literatūra, kas palīdz bērniem mācīties, uzaugt, iepazīt pasauli un sevi. Pazīstamākās no tām ir “Laimes kalējs”, “Čitas burtnīca” un “Kā zaķīts brauca uz Rīgu pēc skābu kāpostu sēklām”, bez šīm Annai pieder vēl apmēram 60 pasaku darbi, kur rakstniece atklāj visas cilvēku dzīves un uzvedības šķautnes.

1965. gadā Anna Sakse tiek nosaukta par Latvijas tautas rakstnieci. Diemžēl viņas populārākā darba, kas iekļauts obligātās Latviešu literatūras sarakstā- “Pasakas par ziediem” pirmizdevumu rakstniece nepiedzīvoja. ‘’Pasakas par ziediem’’ izdotas Berlīnē, vācu valodā, 1981.gadā, bet viņas dzīve beidzās 1981. gadā 2. martā. Rakstnieces vārdu arī mūsdienās pazīst, viņas darbus lasa ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs.

Raksta autors: Edgars, attēls : manumilou

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!