Par Džeimsu Džoisu

Šodien dzimis ievērojamais īru rakstnieks Džeimss Džoiss ( James Augustine Aloysius Joyce, 1882-1941). Džeimss kļuva slavens ar to, ka eksperimentēja ar valodu savos darbos: izmantoja simbolismu, pārnestu nozīmi tekstos, monologus, kad stāstu tēli runā paši ar sevi, un  apziņas plūsmas, kas izpaužas kā nepārtraukts stāsta tēla domu virknējums. Tāpat viņš tiek uzskatīts par vienu no ietekmīgākajiem 20. gs. rakstniekiem.

Džeimss piedzima Īrijā, Dublinas priekšpilsētā Ratgarā. Viņa tēvam Džonam dzīves laikā bija vairākas profesijas – gan kā nodokļu iekasētājam Dublinā, gan politiķim. Viņa māte, Marija Džeina, bija apdāvināta pianiste. Diemžēl Džeimsam lielu bērnības daļu nācās pavadīt nabadzībā, jo tēvs bija alkoholiķis un ar naudu neprata rīkoties saprātīgi, tāpēc ģimenei nācās mainīt savu dzīves vietu veselas 14 reizes.

Džeimss galvenokārt tika izglītots katolicisma Jezuītu skolās, taču 16 gadu vecumā no katolicisma atteicās. 1898. gadā Džoiss iestājās universitātē Dublinā, kur studēja modernās valodas, īpaši angļu, franču un itāliešu. Šajā laikā viņš sācis aktīvi darboties teātra un literārajās aprindās. Pēc universitātes pabeigšanas Džeimss nolēma pamest Īriju uz visu savu atlikušo dzīvi un turpmāk to pavadīt Itālijā, Šveicē, Francijā ar sievu un diviem bērniem.

Viņa darbi galvenokārt bija autobiogrāfiski, balstīti uz viņa dzīves pieredzi. Lai gan viņš lielāko dzīves daļu nepavadīja Īrijā, viņa darbos nenoliedzami jaušami motīvi saistībā ar Īriju, viņa ģimeni un katolicismu. Viņa pazīstamākie darbi ir stāstu krājums “Dublinieši” (Dubliners, 1914) un romāni “Mākslinieka portrets jaunībā” (A Portrait of the Artist as a Young Man, 1916), “Uliss” (Ulysses, 1922), “Finegana vāķēšana” (Finnegans Wake, 1939). Reālistiskajā stāstu krājumā ,,Dublinieši” atainoti īru mietpilsoniskās vides vērojumi, savukārt ,,Uliss” faktiski ir pirmais apziņas plūsmas romāns. Saskaņā ar šo principu, cilvēka prāts meklē atbildes uz savas dzīves jautājumiem savā pieredzē un pagātnes notikumos.

Pēc daudzu kritiķu viedokļa, nekas 20. gadsimtā nelīdzinās Īrijā dzimušā rakstnieka Džoisa darbiem. Tomēr slava pie viņa nāca lēnām, vēl jo vairāk tāpēc, ka Džoiss nekad nepiekāpās izdevēju prasībām mainīt vai saīsināt savus darbus. Džoiss tāpat teicis, ka „dzīvē kļūdas neeksistē – tās ir tikai jaunu atklājumu sākums”.

Raivis Kalniņš, foto: UggBoy♥UggGirl [ PHOTO // WORLD // TRAVEL ]

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!