“Pasaule jau reiz ir radīta, un tā ir laba.”

Šodiena, 28.janvāris, ir diena, kurā 1225.gadā dzimis Akvīnas Toms (Sanctus Thomas Aquinas), pasaule viņu pazīst kā ievērojamu sholastiķi. Viņš bija itāliešu dominikāņu mūks un skolotājs. Viņš saistīja savus rakstus ar Aristoteļa filozofiju. Toms uzskatīja, ka Aristoteļa filozofijas pamatiezīmes ir patiesības iemiesojums, un izmantoja to par modeli, veidojot vispārīgu kristīgo pasaules uzskatu.

Dzimis dižciltīgu cilvēku ģimenē Rokasekā (Roccasecca) Itālijā. Bērnībā viņu audzināja benediktiešu mūki. Viņš vēlējās kļūt pats par dominikāni, bet ģimenei bija iebildumi un to aizliedza. Tolaik dominikāņu ordeni pielīdzināja ubagotāju ordenim un tas ģimenei nebija pieļaujams. Tikai 1245. gadā viņš drīkstēja pievienoties dominikāņiem pēc paša imperatora Frederika II iejaukšanās.

Vēlāk Tomu nosūtīja uz Parīzi, kur viņš mācījās Alberta Lielā vadībā. Alberts Lielas bija tā laika slavens  dominikānis, izcils viduslaiku teologs, filozofs un dabas zinātnieks. Alberts Lielais par viņu izteicās: “Mēs saucām brāli Tomu par mēmo vērsi, bet es jums saku, ka vienu dienu viņu klausīs visa pasaule.”
Akvīnas Toms pieļauj, ka atklāsmes brīžos var izprast atsevišķas dievišķi noteiktas tiesiskās attiecības. Viņš iedala tiesības 4 kategorijās: Dievišķais saprāts; Dieva likumi no Bībeles; Dabiskās tiesības, dzīvojot saskaņā ar Bībeli; Cilvēka likums jeb pozitīvās tiesības.

Galvenie darbi, ko viņš sarakstījis ir: “Summa contra gentiles” (Summa pret pagāniem) apmēram ap 1261. gadu, bet līdz galam nepabeigts, un otrs viņa darbs, “Summa theologica” (Teoloģijas summa) rakstījis no 1265.- 1272. gadam. Svētais Ludvigs IX viņu vērtēja tik augstu, ka svarīgākos valsts jautājumus viņš vienmēr centās apspriest ar Akvīnas Tomu.

Akvīnieša skatījumā Dieva radītā pasaule ir neatkārtojami grandioza, hierarhiski sakārtota celtne, kurā savu vietu un pastāvēšanas nozīmīgumu gūst katra vissīkākā radība. Cilvēks esamības hierarhijā aizņem vietu starp dzīvniekiem un eņģeļiem, iemiesojot divu pasauļu — garīgās un materiālās — iezīmes. Akvīnas Toms tiecas harmonizēt ķermeņa un dvēseles attiecības, apvienojot vienā personā. Pēc Akvīnas Toma pārliecības, pasaule jau reiz ir radīta — un tā ir laba.

Ceļā uz Otro Lionas Koncilu pie Pāvesta Gregora X lai palīdzētu kādu problēmu risināšanā, Toms smagi saslima,un pēc divām dienām, 7. marta rītā, viņš mira. Pāvests Jānis XXII 1325. gadā viņu pasludināja par svēto. 1567. gadā pāvests Pijs V iecēla viņu Baznīcas doktora godā, un 1880. gadā pāvests Leons XIII izsludināja viņu par universitāšu un augstskolu aizbildni. Kā arī Katoļu Baznīcā viņš vēl tiek dēvēts par Doctor angelicus — eņģelisko mācītāju.

Autors: Maruta Birša, foto: e³°°°

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!