Rock and Roll Hall of Fame – Roks kopš 1986

1986. gadā ASV pilsētā Klīvlendā, Ohaio tiek dibināta Rokenrola slavas zāle (Rock and Roll Hall of Fame) un 1986. gada 23. janvārī slavas zālē tiek uzņemti jau pirmie 10 mūziķi: Čaks Berijs, Elvis Preslijs, Rejs Čārlzs, Džeims Brauns, Sems Kuks, Fats Domino, brāļi Everliji, Badijs Hollijs, Džerijs Lī Lūiss, Ričards Penimanns.

Rokenrola slavas zāle tika izveidota ar mērķi, lai dokumentētu vēsturi par atpazīstamiem, ietekmīgiem mūziķiem, mūzikas grupām, producentiem un citām mūzikai tuvu stāvošām personām, kas ir devušas savu artavu mūzikas industrijai kopumā un īpaši, kas attiecas uz rokmūziku. Interesanti, ka, lai pretendētu uz iekļūšanu Rokenrola slavas zālē kategorijā izpildītājs, kas ir arī visvairāk pārstāvētā – ir jābūt pagājušiem 25 gadiem kopš mūziķa pirmā singla iznākšanas. Šobrīd Klīvlendas Rokenrola slavas zāle ir izveidota arī par muzeju, kur gada garumā noris dažādi ar mūziku saistīti pasākumi.

Kopš 1986. gada līdz 2011. gadam jau ir notikušas 26 Rokenrola slavas zālē uzņemto mākslinieku godināšanas ceremonijas un uzņemtas 296 personas, bet kopumā nominēti bijuši jau 619 mūzikas lauciņa pārstāvji. Rokenrola slavas zāle uzņem mūziķus, mūzikas jomas pārstāvjus, cilvēkus, kas ir devuši mūža ieguldījumu mūzikas izaugsmē un popularizēšanā, kopumā par mūža ieguldījumu Rokenrola slavas zālē ir uzņemtas 7 personas. Kā arī mākslinieki, kas darbojošies vēl pirms rokenrola, bet kuri savā darbībā ir atstājuši ietekmi uz rokmūzikas evolūciju un iedvesmojuši topošos rokmūziķus, šajā kategorijā ir tikuši uzņemti tādi mākslinieki kā Lūiss Ārmstrongs (1990), Čārlzs Brauns (1999), Billijs Holidejs (2000) u.c.

Ir izpildītāji, kas rokenrola slavas zālē ir tikuši uzņemti vairākkārt, piemēram, Džons Lenons 1988. gadā ar grupu The Beatles un 2004. gadā kā solo mākslinieks, Džimijs Peidžs ar grupu The Yearbirds 1992. un 1995. gadā ar Led Zeppelin. Ēriks Kleptons ir vienīgais mākslinieks, kurš Rokenrola slavas zālē ir ticis uzņemts 3 reizes, tāpat divreiz ir uzņemti Maikls Džeksons, Pols Makkartnijs u.c., kopā vairāk kā vienu reizi Rokenrola slavas zālē ir uzņemti 18 mūziķi.

Katru gadu īpaša komiteja izvēlas 9 līdz 12 māksliniekus, kas pretendē uz iekļūšanu Rokenrola slavas zālē un virza šos pretendentus izvērtējumam 500 ekspertiem – pretendenti, kuri saņem vairāk kā pusi ekspertu atbalsta tiek uzņemti un godināti īpašā ceremonijā, kas noris Ņujorkā un ik pēc 3 gadiem Rokenrola slavas zāles mājās Klīvlendā.

Šogad uz uzņemšanu Rokenrola slavas zālē pretendē: Guns N’ Roses, Red Hot Chilli Pepers, Donovan, Laura Nyro, The Faces, Beastie Boys, Freddie King, Don Kirshner, Cosimo Matassa, Tom Dowd, Glyn Johns. Noslēguma ceremonija notiks šī gada 14. aprīlī, kad arī uzzināsim, kuri no visiem tiks uzņemti Rokenrola slavas zālē 2012. Lai gan Rokenrola slavas zāle ir saņēmusi arī kritiku tā viennozīmīgi saglabā svarīgu loma mūzikas vēstures pierakstīšanā.

Raksta autors: Evija Bormane, foto: badgreeb RECORDS

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!