Šodien košļājamā diena!

Košļājamā gumija jeb vienkārši košļene, šķiet, kādam jau ir neatņemama ikdienas daļa. Piparmētru, augļu vai ogu, spilventiņos vai plāksnītēs – bet patīk visiem. Bet vai tu jau  zināji, ka tieši šajā dienā, 28.decembrī, pirms 142 gadiem ASV tika patentēta pirmā košļājamā gumija?

Patenta īpašnieks ir Viljams Sempls, kurš, radot košļeni, domājis par to, lai cilvēkiem tā būtu jākošļā nevis tikai prieka pēc, bet, lai saglabātu zobu un mutes dobuma veselību un svaigumu. Viņš uzskatīja, ka šis izstrādājums ir veselīgs, jo tā konsistence košļāšanas procesā notīra zobus un iznīcina baktērijas.

Jāatzīst, ka Sempls gan nebija pirmais, kas iedomājās par tikai ‘košļājamu’, nevis ‘apēdamu’ produktu. Daudzus gadsimtus atpakaļ gan senie grieķi, ēģiptieši, maiji, gan  Ziemeļamerikas indiāņi un citas tautas košļāja gumijotus produktus, kurus ieguva no augiem. Katrā reģionā bija atrodams kāds koks vai augs, kura sveķus, lapas vai augļus varēja lietot līdzīgi mūsdienu košļājamai gumijai, piemēram, egles vai mastikas koks, un tāpat arī bišu vasku.

Sempls arī nebija tas cilvēks, kas padarīja košļeni tik populāru. Tas bija Tomass Adamss, zinātnieks, kas radīja tehnoloģiju košļājamās gumijas masveida ražošanai. Vēlāk tika piestrādāts pie garšas noturības, iepakojumiem un citām būtiskām detaļām, kuru dēļ esam tik ļoti sadraudzējušies ar košļenēm. Bet pagrieziena punkts košļājamo gumiju vēsturē pilnīgi noteikti ir Sempla izgudrojums.

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!