Spānijas zelta laikmets. Pedro Kalderons de la Barka

Pedro Kalderons de la Barka (Pedro Calderōn de la Barca), ievērojams spāņu dramaturgs un spāņu baroka pārstāvis, dzimis 17. janvārī pirms 412 gadiem un nodzīvojis līdz 81 gada vecumam. Viņš darbojies Siglo de Oro jeb zelta laikmetā – tā dēvē Spāņu renesansi, spožu laikmetu, kas aptver laika posmu no 15. gs. 2. puses līdz 17. gs. vidum. Līdztekus viņam, minams vēl viens ievērojams tā laika dramaturgs Lope de Vega ar kuru aizsākās Spāņu zelta laikmets, Kalderons to turpināja ieviešot nākamo ciklu Spāņu zelta laikmeta teātrī.

Kalderons cēlies no senas aristokrātu dzimtas un izglītību ieguvis Jezuītu Koledžā Madridē, iestājies Alcalá universitātē, kur mācījies vienu gadu. Nākamajā gadā pārgājis un piecus gadus studējis tiesību zinātni Salmanca universitātē (1615 – 1620), tai laikā aktīvi praktizējis arī tiesās. Kalderons kā dramaturgs debitēja divdesmit trīs gadu vecumā ar lugu „Mīla, gods un vara” (Amor, honor y poder).

Kalderons ir traģikomēdijas pārstāvis, sākotnēji savās lugās pievērsies filozofiskām un ētiskām problēmām, kas redzams lugās „Nelokāmais princis”, „Dzīve kā sapnis”. Vēlāk pievērsies atsevišķu tēmu rūpīgam iztirzājumam, ko dēvē par Kalderona „analītisko” periodu. Šo Kalderona darbības laiku raksturo tādas lugas kā „Sava goda ārsts”, „Salameas tiesnesis”. Vēlīnais Kalderona daiļrades posms tiek dēvēts par „melodramatisko alegoriju’’, kur Kalderons pievēršas galma dzīves aprakstiem.

Kalderona lugām raksturīgs filozofisks skatījums un daudzveidīgi lugu sižeti, sākot no filozofiskiem, reliģiskiem, vēsturiskiem un pat mitoloģiskiem sižetiem, savās lugās Kalderona bieži izmantojis Bībeles un evaņģēlija tematika. Lielākā daļa viņa lugu ir augstā stila komēdijas, kuru varoņi ir aristokrātiskas izcelsmes un kam raksturīga izsmalcināta runas tehnika, valoda, tādejādi lugās apspēlējot asprātīgus, dziļus dialogus.

Savas dzīves laikā Kalderons sarakstījis vairāk kā 200 lugas, viena no viņa slavenākajām lugām ir „Dzīve kā sapnī”, kur atspoguļojas konflikts starp brīvo gribu un iepriekš nolemtību un tiek uzdots jautājumu – Kas ir dzīve? Ar „Dzīve kā sapnī” Kalderona piesaka divu pasauļu kontrastu, kur reālā, fiziskā eksistence parādās kā līdzvērtīga garīgās pasaules sapņu plūdumam. Viennozīmīgi var teikt, ka Pedro Kalderons de la Barka ir viens no ievērojamākajiem spāņu dramaturgiem, pateicoties spējai savās lugās atklāt to, ka cilvēces mūžīgo jautājumu aktualitāte vijas cauri gadsimtiem.

Raksta autors: Evija Bormane, attēls: El Bibliomata

You may also like...

1 Response

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!