Think different: Apple Macintosh citādais skatījums

„Sveiki! Mani sauc Macintosh. Nekad neuzticies datoram, kuru tu nevari pacelt… es esmu priecīgs tikt ārā no somas.” – tā 1983. gada decembrī vēsta Apple televīzijas reklāma, kas izmaksāja 1,5 miljonus un tika pārraidīta tikai vienu reizi. Neskatoties uz to, tā atklāj nozīmīgu Apple kompānijas notikumu, kas, vēlāk ierakstīts vēsturēs lapās kļūs, par vienu no atskaites punktiem tehnoloģiju attīstībā – 1984. gada 24. janvārī tirdzniecībā tika palaisti pirmie Apple kompānijas Macintosh datori.

Macintosh datori sekoja pēc pirmajiem Apple produktiem- Apple datoriem, un 80. gados tie ieguva lielu popularitāti. Apple Macintosh, saukts arī par Mac, ir zīmols, kurš ir attiecināms uz jebkuru personālo datoru, kuru izstrādā, ražo un izplata kompānija Apple Inc. Nosaukums Macintosh ir aizgūts no McIntosh ābolu šķirnes. Apple Inc. pirmos datorus Macintosh 128K tirgū izlaida 1984. gada 24. janvārī un tas bija pirmais komerciāli veiksmīgais personālais dators, kas tā laika standarta komandrindas saskarnes vietā lietoja grafisko lietotāja saskarni (GUI) un datorpeli. 1998. gadā, kad tika izplatīts iMac G3 modelis un Apple nostiprinājās patērētāju mājas datoru tirgū. iMac G3 bija liels noiets un Macintosh zīmols atguva popularitāti.  Mūsdienās termins Macintosh ietver gan Apple sākuma līmeņa Mac mini galda datorus, gan Mac Pro darbastacijas, gan MacBook, MacBook Air un MacBook Pro klēpjdatorus, kā arī vidējā līmeņa serveri Xserve.

Bet viss sākās 1976. gada martā, kad divi jaunieši – Stīvs Džobss (Steve Jobs) un Stīvs Vozņaks (Steve Wozniak) pabeidza darbu pie sava Apple I datora, kuru piedāvāja Hewlett Packard kompānijai, Apple I nebija ne klaviatūra, ne korpuss ne skaņa vai grafiskā vide – principā, tā bija tikai mātesplate. HP šo piedāvājumu noraidīja un viņi nolēma dibināt uzņēmumu – 1976. gada 1. aprīlī ASV, Kalifornijā, Stīvs Džobss 21. gada vecumā kopā ar draugu Stīvu Vozņaku nodibināja uzņēmumu „Apple Computer”. Tā paša gada maijā abi puiši satika Paulu Terelu (Paul Terell), Byte Shop veikalu ķēdes prezidentu, un noslēdza līgumu par 50 datoru piegādi, katru par 666,66 dolāriem. Gadu pēc Apple Computer dibināšanas, 1977. gadā radās logo, kura autors Robs Janovs (Rob Janov) uzzīmēja iekostu ābolu un izkrāsoja 6 krāsās – zaļā, dzeltenā, oranžā, sarkanā, violetā un zilā.

Uzņēmumā, kas no Apple Computer pārtapa par Apple Computer Inc., tika ieguldīti arvien lielāki naudas līdzekļi un gadu pēc kompānijas dibināšanas tika prezentēts Apple II. Jau 1978. gadā naudas ieguldīšana kompānijā bija sākusi atmaksāties un Apple pirmo reizi izdevās sasniegt 10 miljonu lielus ieņēmumus no pārdošanas. 1979. gada jūnijā tika prezentēta Apple otrā datora uzlabotā versija Apple II+. Un 1980. gadā dienasgaismu ieraudzīja Apple III. 1982. gada beigās Apple ir pirmie datoru ražotāji, kas sasniedza 1 miljarda apgrozījumu. Pēc pirmajiem Apple produktiem Apple datoriem, sekoja Macintosh datori, kas kā jau minēts, 80. gados ieguva lielu popularitāti.

2007. gadā vārdu Apple Computers kļūva vienkārši par Apple. Vārdu ‘computer’ noņēma sakarā ar to, ka Apple sāka specializēties dažādu preču, ne tikai datoru ražošanā. Kopš 2007. gada tika radīti tādi visā pasaulē populāri produkti kā mūzikas atskaņotājs iPod, viedtelefonis iPhone un planšetdatorus iPad. Apple ir ieguvusi lielu nozīmi elektronikas preču jomā. 2010. Gada maijā Apple kļuvusi par dārgāko IT kompāniju pasaulē. Kā vēsta „The New York Times” pēc tirgus kapitalizācijas tā apsteigusi Microsoft. Visu Apple akciju tirgus vērtība līdz tirdzniecības sesijas beigām sastādīja 222,07 miljardus ASV dolāru, kamēr Microsoft 219,18 miljards ASV dolāru.

Interesantākie Apple saukļi 30 gadu laikā:

  • “Byte into an Apple” (Baits ābolā- vārdu spēle: iekodies ābolā. Septiņdesmitie gadi.)
  • “Soon there will be 2 kinds of people. Those who use computers, and those who use Apples.” (Drīz būs divi veidu cilvēki. Tie, kas lieto datorus un tie, kas lieto Apple. Astoņdesmitie gadi.)
  • “The power to be your best” (Spēks tavam vislabākajam sniegumam. 1980 – 1990)
  • “Think different” (Domā citādāk. – tiek lietots vēl arvien. 1997) Kaut arī sauklis ir gramatiski nepareizs, tas ir viens no atpazīstamākajiem.

Raksta autors: Evija Bormane, foto:  Macintosh Plus, trešais modelis by br1dotcom

You may also like...

1 Response

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!