Van Halens – elektriskās ģitāras guru

Leģendārajam roka ikonas ģitāristam Edijam Van Halenam (Eddie Van Halen) paliek 57 gadi! Ar tādu pašu debijas albuma nosaukumu 1978 gadā, “Van Halen” viņš vienlaikus pārrakstīja ģitāra spēles noteikumus. Edijs atklāja, uz ko elektriskā ģitāra ir spējīga, izmantojot zibenīgi ātru “tapping” tehniku, ”hammer-on” un “pull-off” tehniku, kā arī efektus, kas simulē dzīvnieku un mašīnu skaņas. Tas bija nepārspējami un mežonīgi. Tandēmā ar artistisko dziedātāju David Lee Roth, Edijs bija zvaigzne jau no pirmā Van Halena diska. Kopā viņi grupu “Van Halen” pataisīja par vienu no vispopulārākajām grupām starp Amerikāņu rock & roll bands septiņdesmito gadu beigās. Edijam pieder savu ģitāru kolekcija un viņa diskogrāfijā ir 14 albumi.

Eduards Lodevijks Van Halens (Eduard Lodewijk Van Halen) kļuva par pirmo īsto ģitāras varoni Amerikā, apsteidzot ģitāristu Ted Nugent, mūsdienās ieviešot katra otrā ģitārista arsenālā esošo revolucionāro paņēmienu “two-hand tapping”. Edijs dzimis Nīderlandes austrumos. Viņa tēvs Jans Van Halens (Jan Van Halen) pēc izcelsmes ir Zviedrs, profesionāls mūziķis – saksofonists, klarnetists. Māte Eižejina Van Halena (Eugenia Van Halen) ir pa pusei indonēziete un holandiete. Tēvs deva dēlam otro vārdu Ludvigs, par godu slavenajam komponistam Ludvigam van Bēthovenam. Edijs, turpinot šo tradīciju, nosauca savu dēlu Volfgangs, par godu Volfgangam Amadejam Mocartam. Kad Edijs bija vel bērns, viņš mācījās spēlēt klavieres tāpat, kā viņa vecākais brālis. Taču, laikam ejot, šī nodarbe viņam sāka apnikt un nepatikt, līdz kādu dienu Edijs atzinās: “Kurš grib pavadīt savu dzīvi sēžot pie klavierēm? Tas taču ir garlaicīgi!”

Tajā laikā, kad viņa brālis Aleksis sāka praktizēties, spēlējot ģitāru, Edijs sāka apgūt bungas. Bet pēc kāda laika brāļi apmainījās ar instrumentiem un Edijs pamazām sāka apgūt elektrisko ģitāru. Būdams pusaudzis viņš bieži mēdza ieslēgties savā istabā un praktizēties. Lielu ietekmi uz jauno Ediju atstāja grupa “Cream”. Edijs vēlāk teica, ka viņš mācījās visu Ērika Kleptona (Eric Clapton) ģitāras solo partiju, nots notī. Un intervijā atzinās: “Es visu mūžu uzskatīju Ēriku Kleiptonu par ģitāristu, kas atstāja uz manis lielu iespaidu, bet Džimijs Peidžs ietekmēja mani vēl vairāk ar savu neatkārtojamo, enerģētisko ģitāras spēli”. Edijs Van Halens, kurš agrāk tiecās pēc elkiem, tagad pats ir leģendārs elks jaunajiem ģitāristiem.

Raksta autors: Edgars Davidovičs, foto: Van Halens 1993 by Alan Light

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!