Veiksmes, talanta un mērķtiecības stāsts- Džuzepe Verdi

Līdz pat šai dienai nav īsti precīzi noskaidrots par viņa dzimtenes vietu un kurā datumā Džuzepe Verdī (Giuseppe Fortunino Francesco Verdi) ir dzimis, 9. vai 10. oktobrī? Pieņemts, ka Džuzepe Verdī piedzima 1813 gada 10. oktobrī, Ronkoles ciemā netālu no Buseto pilsētas Ziemeļitālijā un pasauli atsāja 1901. gada 27. janvārī

Laiks, kad dzima Džuzepe bija ļoti skarbs, jo norisinājas karadarbības šajā apvidū. Džuzepes vārds parādās reģistrā kā Jāzeps Fortunīno Frančesko (Joseph Fortunin François). Neilgi pēc Džuzepes dzimšanas Ronkoles ciematā iebruka Kazaku karaspēks, tāpēc Džuzepes māte bija spiesta bēgt uz ciema baznīcu slēpties. Kas to lai zina, iespējams, ka tieši baznīcā  Džuzepi uzrunāja ērģeļu mūzika.
Džuzepes ģimene bija diezgan trūcīga. Džuzepes māti sauca Luigia Uttini un tēvu – Carlo Verdi. Tēvs bija savas zemes īpašnieks un krodzinieks, bet māte pieprata vērpējas amatu. Bet, neskatoties uz trūcīgo dzīvi, tēvs jutis Džuzepes spēcīgo mīlestību pret mūziku. Kad Džuzepei apritēja 7 gadi, tēvs sagādāja viņam vecu spinetu un noalgoja skolotāju, baznīcas ērģelnieku – Baistroki.

1831. gadā kad apritēja 18 gadu jubileja, viņa lielākais sapnis bija iekļūt Milānas konservatorijā. Tiekdamies pēc sapņa, aizbraucis un mēģinājis nokārtot pārbaudījumus, bet konservatorijas direktors Frančesko Bazili atteicās pieņemt Džuzepi. Direktoram nepatika viņa āriene — vienkārša Lombardijas zemnieka izskats, kas nelīdzinājās tiem smalkajiem aristokrātiskajiem jaunekļiem, kas ar mūziku nodarbojās vienīgi tādēļ, ka viņu vecākiem bija daudz naudas.

Džuzepes liktenis krasi mainījās, pateicoties Haidna „Pasaules radīšanas” mēģinājuma laikā, filodramatiskā teātra zālē viņam bija jāstājas iztrūkstošā mēģinājuma vadītāja vietā; Verdi tik sekmīgi veica savu uzdevumu, ka viņam uzdeva nodiriģēt koncertu. Verdi debijai bija tik spoži panākumi, ka viņam tūliņ pasūtīja kantātes un operu ar nosaukumu „Oberto grāfs Bonifačo”.

Mūsdienās mēs Džuzepi Verdī pazīstams kā viens no ģeniālākajiem komponistiem triju gadsimtu laikā. Viņa skaņdarbi pieder pie vispopulārākajām operām un ir iemīļotas visplašākajās klausītāju masās. Daudzas Verdi operu melodijas ieguvušas pasaules slavu, bet komponista dzimtenē Itālijā tiek dziedātas kā tautas dziesmas.

Pavisam kopā viņš ir radījis 27 operas sešdesmit gadu laikā. Pasaule pazīst Džuzepi Verdī ar darbiem kā: „Rigoleto”(1851); „Traviata”(1871); „Aīda”(1887). Džuzepes daiļradē ir jūtama saikne ar savas zemes nacionālo kultūru, reālismu un humānismu.

Raksta autors: Maruta Birša, foto: gnuckx

You may also like...

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!