Venecuēlas prezidenta Čavesa ievelēšana

Šodien ir gadadiena, kopš 1999. gada, kad par Venecuēlas prezidentu tika ievēlēts Ugo Čavess (Hugo Rafael Chávez Frías). Valsts viņa prezidentūras laikā pārgāja uz sociāla demokrātisma idejām. Tāpat viņa prezidentūras laikā Venecuēlā pieņemta jauna konstitūcija un tiek īstenota agresīva ārpolitika attiecībā pret ASV.

Čavess ir dzimis 1954. gada 28. jūlijā Sabanetā, Venecuēlā.  Tā kā viņa vecāki bija skolotāji skolā, tad tas atstājis iespaidu arī uz paša Čavesa raksturu. Viņš ir pazīstams pēc savām pūlēm ieviest sociālas reformas valstī un pēc sava nepiekāpīgā rakstura. Mācījies militārajā akadēmijā un bijis izpletņlēcēju pulkvežleitnants. 1992. gadā mēģināja sarīkot valsts apvērsumu un gāzt valdību, taču tas neizdevās un Čavesam nācās 2 gadus sēdēt cietumā, pirms viņš tika apžēlots.

Pēc apžēlošanas Čavess ķērās pats pie savas partijas izveides ar nosaukumu „Piektās republikas kustība”, solīdams apkarot korupciju un īstenot valstī ekonomiskas reformas, lai paceltu dzīves līmeni un apakarotu nabadzību. Ļaudis Čavesam noticēja, un 1998. gadā Čavess tika pie valdības grožiem.

Nonācis pie varas, Čavess ķērās pie konstitūcijas grozīšanas, panākot lielākas tiesības dažādām sabiedrības grupām un mainot valdības sistēmu un juridisko spēku. Venecuēlas Republika tāpat tika pārsaukta par Bolivāra Venecuēlas Republiku, atsaucoties uz Latīņamerikas atbrīvošanas cīņu varoņa Simona Bolivāra idejām.

Čavesa darbības, laikam ejot, aizvien vairāk atgādināja autoritārismu – tika īstenota zemes reforma, nacionalizēti vairāki uzņēmumi, tostarp naftas. 2002. gadā pret pašu Čavesu tika īstenots apvērsums, taču 2004. gadā viņš atkal, pateicoties savām oratora spējām pārliecināt tautu, atkal tika ievēlēts. Čavess gan šo pret sevi vērsto apvērsumu uzskatīja par ASV sarīkotu, tāpēc uzsāka pret ASV agresīvu ārpolitiku, draudēdams slēgt naftas piegādes. Viņš arī kritizēja ASV valdošo kapitālismu, neoliberārismu, savukārt bijušo ASV prezidentu Džordžu Bušu (jaunāko) uzskatīja par „ ļaunu imperiālistu”.

Čavess līdz pat šai dienai ir Venecuēlas prezidents un 2012. gadā jau atkal startēs vēlēšanās, lai būtu šis sociālistiskās valsts vadītājs.

Raivis Kalniņš, foto DonkeyHotey

Atbildēt

Ja Tev patīk šī lapa, seko mums un iesaki to tālāk!